Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Безхазяйна земля стала власністю громади
Дата публікації: 07.06.2018
Автор: Людмила Чванько
Шість гектарів землі, яку ніхто не успадкував, перейшли у власність Лиманської Другої сільської ради (Харківщина). Власниця паю померла ще 20 років тому, й за оформленням спадщини до сільради й досі ніхто не звертався. Справою кілька місяців поспіль займався юрист Дворічанського офісу Мережі правового розвитку Віталій Бабика. Задача ускладнювалася тим, що прізвище жінки, вказане у земельному сертифікаті, не збігалося з прізвищем у свідоцтві про смерть.
Співпраця офісу Мережі правового розвитку при громадській організації “Фонд сільських громад Дворічанщини” та Лиманської Другої сільської ради у питанні поповнення місцевого бюджету почалася ще у 2017 році.
Тоді на одному із виїзних засідань сільський голова Микола Коломійцев розповів юристу офісу Віталію Бабикі, що в населеному пункті є земельні паї, власники яких померли, і які ніхто не успадкував. Правник пояснив, що таку спадщину сільська рада має право через суд визнати відумерлою та повернути у власність громади. Від слів фахівець перейшов до діла – зібрав необхідні документи, доказову базу (яку саме – дивіться у статті за посиланням) та від імені сільради звернувся до суду. Рішення було позитивним. Відтак понад 10 гектарів землі вже “працюють” на село.
Та на цьому справа не закінчилася. Нещодавно суд виніс рішення щодо ще одного земельного паю, власниця якого померла 20 років тому.
– Ми продовжили роботу, однак цього разу зіткнулися із додатковими перешкодами, оскільки прізвище померлої, що було зазначене у земельному сертифікаті, не збігалося із прізвищем у свідоцтві про смерть, – розповідає про обставини справи Віталій Бабика.
Тож, правник у суді доводив не лише те, що на землю ніхто не претендує ось вже два десятиріччя, але й те, що пай дійсно належить жінці, яка померла.
– Вже маємо позитивне рішення суду, що набрало законної сили, про передачу громаді земельної ділянки площею 6 гектарів, орендна плата за користування якою буде наповнювати бюджет сільради, – ділиться успіхами юрист.
Відтак, на сьогодні завдяки професійним діям юриста Дворічанського офісу Мережі правового розвитку Лиманська Друга сільрада отримала у власність понад 16 гектарів землі сільськогосподарського призначення.
Окрім помилок у документації на землю правник озвучує ще одну важливу проблему, яка перешкоджає передачі неуспадкованої землі громаді – це випадки, коли люди подають заяву про прийняття спадщини, але так і не оформлюють.
– Вже сам факт подачі такої заяви позбавляє можливості визнати спадщину відумерлою”, – пояснює юрист.
Ознайомитися з рішенням суду можна за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/73430017
або у прикріпленому до статті файлі.
*Відумерла спадщина — у цивільному праві це майно померлого, яке не переходить до його спадкоємців. Відумерла спадщина може утворитися, якщо до дня смерті спадкодавця не виявиться спадкоємців ні згідно із законом, ні по заповіту, а також якщо жоден зі спадкоємців не прийняв спадку або всі спадкоємці позбавлені спадку заповітом.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Прикріплені файли
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Поширте у соцмережах
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.