facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Через тривале лікування за кордоном переселенці не скасують виплати ВПО

Дата публікації: 26.08.2023

Успішний кейс із практики ГО «Суспільна служба правової допомоги» є актуальним на сьогодні покроковим алгоритмом для переселенців, які мають право на продовження виплат допомоги ВПО з серпня поточного року*. Водночас подане в матеріалі роз’яснення стане в нагоді юристам, які надають правову допомогу внутрішньо переміщеним особам.

Пані Валерія, переселенка з Луганщини, дистанційно звернулася до ГО «Суспільна служба правової допомоги» з питанням, чи матиме вона право після змін у законодавстві отримувати виплати як ВПО.

Олексій Кормілецький, юрист ГО «Суспільна служба правової допомоги» .
  • На момент звернення жінка вже три місяці перебувала на лікуванні  в Німеччині, хоча постійно проживає у місті Дніпро, де й отримує виплати як внутрішньо переміщена особа, — уточнює  юрист організації Олексій Кормілецький.

І нагадує, що норми, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 року №  709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», що стосуються припинення та не продовження виплат допомоги на проживання окремим категоріям внутрішньо переміщених осіб, набули чинності 01.08.2023 року.

У цьому документі юрист виокремив основні підстави для припинення виплати допомоги, про які повідомив клієнтку:

  • внутрішньо переміщена особа перебуває за кордоном понад 30 календарних днів поспіль (до 30-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, що підтверджується відповідними документами, зокрема за запрошенням приймаючої сторони, а також дні перебування за кордоном з таких причин, як смерть членів сім’ї особи та її родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах охорони здоров’я, судових та правоохоронних органах, у зв’язку з якими особа не за власним бажанням не могла повернутися з-за кордону та може підтвердити такі обставини документально);
  • внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця проживання на території бойових дій або тимчасової окупації; 
  • внутрішньо переміщена особа придбала транспортний засіб (механізм), що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку, з року випуску якого минуло менш як п’ять років (крім мопеда або причепа);
  • внутрішньо переміщена особа здійснила на суму, що перевищує 100 тис. грн, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів, інших товарів довгострокового вжитку (крім будівельних матеріалів, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, та автомобілів) або оплатила (одноразово) будь-які роботи чи послуги (крім будівельних, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла);
  • внутрішньо переміщена особа має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. грн;
  • внутрішньо переміщена особа має облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги, на загальну суму, що перевищує 100 тис. грн;
  • внутрішньо переміщена особа здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування) соціальних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. грн;
  • внутрішньо переміщена особа має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані на територіях, не ведуться бойові дії та не знаходиться під окупацією (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації проти України, або житлового приміщення частини якого площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім’ї);
  • особа відбуває покарання в місцях позбавлення волі;
  • особа була були засуджена за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтями 109110111 або частинами третьою — восьмою статті 111–1Кримінального кодексу України, або оголошена в розшук.

З огляду на вказані зміни, пані Валерія мала ризики того, що виплату ВПО їй скасують, оскільки вона понад три місяці знаходилася за кордоном.

Для того, щоб виплату не скасували, жінці необхідно було подати в місцеве управління соціального захисту документи, які підтверджують ії лікування в Німеччині. Необхідність лікування за кордоном засвідчується  формою первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого» її заповнює лікар, який здійснює координацію пацієнтів в іншу країну, — пояснює Олексій Кормілецький.

Після отриманої консультації пані Валерія попросила своїх батьків, які перебувають в Україні, надати всі необхідні документи в управління соцізахисту — і тепер вона й надалі отримуватиме виплати як ВПО.   

*Читайте також: Допомога на проживання ВПО: що змінилося і кому скасують виплати

Матеріалстворено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving,Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Змістпублікаціїє виключно відповідальністюгромадської спілки «Мережа правового розвитку».


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×