Чоловік мав особливі заслуги перед Україною: дружина отримала надбавку до пенсії
Дата публікації: 13.05.2019
Автор: Суспільна служба правової допомоги
Чи має право на надбавку до пенсії за віком вдова чоловіка, який за життя отримував пенсію за особливі заслуги перед Україною? З таким запитанням до Новоайдарського офісу Мережі правого розвитку звернулася переселенка з Луганська.
Пані Галина пояснила, що її чоловік, який помер у березні 2019 року, отримував пенсію за особливі заслуги перед Україною. Юристка Офісу при громадській організації «Суспільна служба правової допомоги» Тамара Оніпко вивчила ситуацію і пояснила жінці наступні правові моменти.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров’я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною передбачено Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».
Відповідно до ст. 6 цього Закону, у разі смерті особи, яка мала право на пенсію за особливі заслуги відповідно до статті 1 цього Закону, непрацездатні члени сім’ї померлого, зазначені в статті 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, мають право на встановлення надбавки до пенсії у таких розмірах:
– за наявності одного непрацездатного члена сім’ї – 70%,
– двох і більше – 90% надбавки до пенсії померлого годувальника або надбавки до пенсії, що могла бути йому встановлена.
Надбавка встановлюється до пенсії, на яку член сім’ї померлого годувальника має право згідно з законом. При цьому застосовується порядок встановлення і збільшення надбавки, визначений статтею 5 цього Закону.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, непрацездатними членами сім’ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. (ч. 3 ст. 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»).
Окрім докладних роз’яснень, юристка дала пані Галині пораду звернутися з відповідною письмовою заявою до місцевого управління Пенсійного фонду і допомогла скласти цей документ. Жінка так і зробила – і невдовзі відповідно до ст. 6 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» отримала грошову допомогу.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.