facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чоловік з автосервісу переїхав жити у власний будинок

Дата публікації: 07.03.2018

Автор: Людмила Чванько та Асоціація юристів м.Кам’янець-Подільський

Це продовження історії про мешканця Кам’янець-Подільського району, який довгий час жив у металевому вагончику на території автосервісу. Квартиру свого батька він успадкував аж через 10 років. Але приміщення було в аварійному стані, тому жити там він не міг. Тож, чоловік вирішив продати квартиру та купити будинок у селі. Але на будівлю та землю біля неї не було документів. Придбати житло та нарешті поліпшити умови проживання чоловікові допомогла керівниця Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку Вікторія Ільчишена.

Юристи офісу Мережі правового розвитку при Асоціації юристів м.Кам’янець-Подільськ двічі надавали правову допомогу мешканцю Кам’янець-Подільського району Олександру, якому фактично не було де жити.

Чоловік вже кілька років мешкав в автосервісі (металевому вагончику), оскільки не мав можливості винайняти собі житло чи відремонтувати успадковану квартиру, – розповідає Вікторія Ільчишена, керівниця офісу Мережі при Асоціації.

Коли правниця допомогла чоловікові успадкувати аварійне житло, він його продав та зібрався купувати будинок в одному з сіл Дунаєвецького району.

Однак і тут йому знадобилася юридична підтримка, адже на будинок і землю біля нього не було документів.

– Для того щоб укласти угоду про купівлю або продаж приватного будинку, необхідно знати, які документи мають бути на руках, перш ніж звертатися до нотаріуса за переоформленням, – коментує Вікторія Ільчишена та роз’яснює алгоритм дій у таких ситуаціях.

Які документи необхідно зібрати:

1. Правовстановлюючий документ, на підставі якого житло належить власнику (договір дарування, купівлі-продажу, договір обміну, свідоцтво на право власності, свідоцтво на право на спадщину).

– У нашому випадку власник отримав будинок в порядку безоплатної приватизації. Однак сам документ втрачено. Тому ми зверталися до обласного архіву та отримали архівну копію рішення виконкому про приватизацію будинку. У разі, якщо правовстановлюючий документ – договір дарування, купівлі-продажу втрачено, слід звернутися до нотаріуса, який посвідчував цю угоду та отримати дублікат, – радить керівниця Кам’янець-Подільського офісу Мережі.

2. Технічний паспорт.

3.  Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно (якщо воно було придбане після 7.02.2002 р.).

4. Висновок про оцінку майна. Термін дії цього документа  – 6 календарних місяців.

5. Довідка про склад сім’ї. Термін дії довідки – 3 дні.

6. Якщо житловий будинок відчужений із земельною ділянкою, то необхідні документи про приватизацію землі. У виконкомі слід отримати довідку про правовий статус землі.

7. У разі наявності у продавця або покупця чоловіка/дружини нотаріально оформлений дозвіл на проведення угоди з їхнього боку. Таку згоду можна отримати і в день підписання договору, але в цьому випадку присутність другого з подружжя є обов’язковою.

8. Якщо житловий будинок або хоча б його частина належить неповнолітній дитині, то крім присутності під час укладення угоди його батьків (опікунів), має бути дозвіл ради опіки виконкому. Якщо батьки дитини померли, то необхідні свідоцтва про їхню смерть.

9. За укладення договору купівлі-продажу приватної нерухомості обидві сторони повинні мати паспорти та ідентифікаційні коди. Якщо покупець або продавець є іноземним громадянином, то він повинен мати імміграційну картку про перетин кордону України.

Тож, Вікторія Ільчишена допомогла зібрати пану Олександру всі документи, необхідні для укладення договору купівлі-продажу. Чоловік нарешті зможе жити у власному будинку.

Коментар юристки

Відповідно до статті 657 Цивільного кодексу України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі. Виходячи з цього необхідно розуміти, що будь-який договір купівлі-продажу предметом якого є нерухоме майно підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

Відповідно до статті 55 Закону України «Про нотаріат» посвідчення правочинів щодо відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, а також правочинів щодо відчуження, застави транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину. Таким чином, наприклад, договір купівлі-продажу будинку, розташованого в м. Кам’янці-Подільському між продавцем зареєстрованим в Києві та покупцем зареєстрованим в Хмельницькому має право посвідчити будь-який нотаріус міста Кам’янець-Подільського, Києва чи Хмельницького.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі, засади та принципи роботи читайте на сайті  «Правовий Простір».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×