facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чоловік з інвалідністю у суді доводив, що він – батька свого син

Дата публікації: 23.02.2018

Автор: Людмила Чванько

Чоловік з інвалідністю після смерті батька не зміг оформити пенсію по втраті годувальника. Його тато був одружений на іншій жінці, коли народився син. Тому у свідоцтві про народження дитини вказали прізвище матері, а ім’я та по батькові – з її слів. Оббивання порогів різних відомств нічого не дало. Аби довести факт батьківства, чоловік, врешті-решт, пішов до суду. Тетяна Петрунькова, керівниця відділу стратегічних судових справ Асоціації юристів м.Кам’янець-Подільського, на базі якої діє офіс Мережі правового розвитку, надала чоловікові кваліфіковану юридичну допомогу та представила його інтереси в суді.

До Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку звернувся 32-річний мешканець Кам’янець-Подільського району Олексій Правдин*, інвалід 3 групи з дитинства. Розповів, що не може оформити пенсію по втраті годувальника після смерті батька.

Оскільки чоловік інвалід 3 групи з дитинства, то має право на пенсію по втраті годувальника, згідно зі ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», – зазначає Вікторія Ільчишена, керівниця офісу Мережі при Асоціації юристів м. Кам’янця-Подільського.

Пан Олексій звернувся до Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України за оформленням пенсії. Однак отримав відмову. Як пояснює Олексій Правдин, на момент його народження, мати не була в шлюбі з батьком. Він був офіційно одружений з іншою жінкою. Тому у Книзі реєстрації народжень його записали з прізвищем матері. Ім’я та по батькові вказали зі слів жінки.

Відповідно до ст. 135 Сімейного кодексу України, якою передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою, – зазначає Вікторія Ільчишена.

У пенсійному фонді Олексію рекомендували звернутися до Державних органів реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС), щоб виправити у свідоцтві про народження відомості про батька.

Але й там чоловікові не допомогли. Пояснили, що лише на підставі рішення суду можна змінити запис у свідоцтві про народження.

Працівники відділу ДРАЦС направили пана Олексія за правовою допомогою до Асоціації юристів м. Кам’янець-Подільського. Адже чоловікові необхідно було грамотно оформити звернення до суду та зібрати беззаперечні докази того, що він син свого батька.

Кваліфіковану юридичну допомогу пану Олексію надала керівниця відділу стратегічних судових справ Асоціації Тетяна Петрунькова.

Відповідно до ч. 2 ст. 53 КпШС України в разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття, – коментує Тетяна Петрунькова.

Докази, які збирали, щоб підтвердити факт батьківства:

  • копія свідоцтва про смерть батька;
  • копія свідоцтва про народження заявника;
  • копія довідки про склад сім’ї;
  • копія висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану;
  • копії виписок з погосподарської книги,
  • копії фотокарток,
  • копія посвідчення інвалідності або довідки МСЕК,
  • покази свідків, які підтвердили факт спільного проживання, утримання та виховання з батьком.

Правниця допомогла чоловікові скласти заяву до суду щодо встановлення факту батьківства з залученням зацікавлених осіб: відділу ДРАЦС та Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України. Керівниця відділу стратегічних судових справ Асоціації також представила інтереси пана Олексія в суді.

Заслухавши учасників судового розгляду, свідків, вивчивши матеріали справи, суд заяву задовольнив. Олексію Правдину внесуть відомості про батька у свідоцтво про народження, і він зможе оформити пенсію по втраті годувальника.

Коментар юриста

Відповідно до законодавства, а зокрема ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка визначає умови призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника:

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), – незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Непрацездатними членами сім’ї вважаються:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» розгляд справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 р., застосовуються відповідні норми Кодексу про шлюб та сім’ю України (КпШС).

Відповідно до ч. 2 ст. 53 КпШС України в разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття.

Згідно з ч. 3 ст. 53 КпШС України при встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір’ю дитини і відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі, засади та принципи роботи читайте на сайті  «Правовий Простір».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×