facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Державний акт на землю «підкоригували» у суді

Дата публікації: 13.06.2018

Автор: Людмила Чванько

Коли жителька Ковельського району отримала довгоочікуваний документ на землю, її радощів не було меж. Вона й не звернула уваги на неправильно вказане цільове призначення ділянки. Якби одразу пішла до органу, який видав документ, змогла б отримати новий – вже без помилок. Та коли спохватилася, було пізно. “Коригувати” державний акт довелося у суді. Без юридичної підтримки жінка не змогла б цього зробити. Лише за допомоги фахової консультації та супроводу голови Ковельського офісу Мережі правового розвитку Надії Клімук власниці документа вдалося отримати позитивне рішення суду.

До офісу Мережі правового розвитку при ГО «Центр зростання громад» звернулася Анна Устименко*. Розповіла, що ще 2010 року отримала державні акти на 2 земельні ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд: площею 0,0919 га і 0,0028 га.

Однак в одному з документів (на ділянку в 9 соток) вказали неправильне цільове призначення: замість “для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд” написали “для ведення особистого селянського господарства”.

Процедура оформлення документів відняла у пані Анни дуже багато часу і сил, тому отримавши акти на руки, вона нарешті видихнула з полегшенням. Помилку побачила, але не захотіла знову бігати по інстанціях.

Як можна було одразу виправити помилку у документі

Керівниця офісу Надія Клімук зазначає: якби жінка одразу звернулася до органу, який видавав документи, помилку можна було би виправити, не звертаючись до суду.

За словами правниці, процедура виправлення помилок чітко визначена в Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженій наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 22.06.2009 року №325, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 6 серпня 2009 року за №735/16751.

Згідно з цією інструкцією, жінка могла зібрати необхідні документи та звернутися до відповідного територіального органу Держкомзему із заявою (клопотанням) про видачу нового державного акту. Буквально через 15 робочих днів вона б вже отримала новий документ на землю.

Але цю нескладну процедуру пані Анна могла пройти, якби взялася виправляти помилку до жовтня 2013 року.

З 15.10.2013 року ця інструкція втратила чинність, – пояснює Надія Клімук.

Без звернення до суду не обійшлося

У 2017 році жінка написала заяву до місцевого управління Держгеокадастру, у якій просила змінити у кадастрі цільове призначення її земельної ділянки в 9 соток на правильне.

Помилку виправили та видали витяг з Державного земельного кадастру.

Проте замінити державний акт на інший, з правильним записом, жінка не змогла.  Згідно з відповіддю місцевого управління Держгеокадастру, державні акти на право власності на земельні ділянки вже не видаються, тому й помилку в адміністративному порядку виправити неможливо.

Тож, залишався єдиний вихід – йти до суду. Відповідну заяву із законодавчим обґрунтуванням та доказами того, що у документах дійсно помилка, Анні Устименко підготувала Надія Клімук.

Серед доказів було й рішення сільради, згідно з яким пані Анні видавалися дві земельні ділянки однакового цільового призначення – для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Суд взяв до уваги усі обставини справи та повністю задовольнив заяву.

Ось така вийшла у відвідувачки офісу довга дорога до отримання “правильного” державного акту на землю. Тож, не зволікайте. Якщо побачили хоч маленьку невідповідність у документах, одразу після отримання звертайтеся до органу, який їх видав. Бо законодавство постійно змінюється. І вже через певний час може статися так, що ви не зможете виправити помилку без звернення до суду.

*Ім’я змінене з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×