До статусу учасника бойових дій – через подвійні перепони
Дата публікації: 25.10.2018
Автор: Інформаційний ресурсний центр «Правовий Простір»
Близько року тривали поневіряння захисника України, який не міг отримати статус учасника бойових дій. Причиною цього спершу була незрозуміла позиція керівництва військової частини, де він служив, і як наслідок – відмова надати необхідні документи. Потім були незаконні вимоги комісії при військкоматі. Всі ці перешкоди учасник АТО подолав, звернувшись до Херсонського офісу Мережі правого розвитку.
У більшості випадків учасники АТО отримують статус учасника бойових дій без будь-яких проблем – керівництво військових частин самостійно передає необхідні документи до комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, які уповноважені надавати відповідний статус. Проте, на жаль, часто трапляються випадки, коли для отримання статусу учасника бойових дій потрібно докласти додаткових зусиль.
Так сталося із Андрієм Курковим* (про його ситуацію ми вже писали раніше тут).
Через конфлікт із керівництвом військової частини, де служив, він не міг отримати документи, які би підтверджували його безпосередню участь у бойових діях. Зокрема довідку про безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України як ключове значення для призначення відповідного статусу.
Всі його звернення і запити про надання цих документів керівництво військової частини ігнорувало. Не надали вони ці документи навіть на три запити від військового комісаріату. Оскільки Андрій самостійно та через військкомат не зміг отримати ці документи, він звернувся за правовою допомогою до Офісу при громадській організації «ІРЦ «Правовий простір».
Цього ж дня адвокат, керівних Офісу Сергій Плахотнюк телефоном зв’язався із представницею військової частини, яка була відповідальною за надання цих документів.
- З цієї розмови стало зрозуміло, що ніякої перешкоди у видачі документів немає, що документи не надаються принципово, тобто керівництво військової частини не видає ці документи просто тому, що не хоче, а не тому що на це є якась вагома причина. Закінчили на тому, що представниця військової частини сказала: «Він не отримає посвідчення і крапка», – пояснює Сергій Плахотнюк.
Переконавшись у безперспективності досудового врегулювання спору, адвокат склав позовну заяву до адміністративного суду. Цей позов суд задовольнив у повному обсязі – визнав протиправною бездіяльність командира військової частини та зобов’язав надати документи. Таким чином захисник отримав необхідні документи. Але на цьому перепони для нього не скінчилися.
Далі Сергій Плахотнюк склав заяву про надання Андрію Куркову статусу учасника бойових дій, яку було подано до комісії при обласному військовому комісаріаті.
Спочатку комісія не розглянула заяву по суті, а направила чоловіку листа, відповідно до якого просила надати їй оригінали документів, яких у Андрія не було – були лише копії. На лист комісії при обласному військкоматі юрист склав лист-відповідь, в якому роз’яснював, що чинне законодавство (Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413) не вимагає подання виключно оригіналів документів, що за відсутності оригіналів можуть бути подані і їх копії, а також те, що комісія має право самостійно звернутись до військової частини для уточнення інформацію про осіб, стосовно яких подані документи (їх копії), тобто направити запит і отримати на нього відповідь чи видавалась відповідний документ і кому саме.
У вересні 2018 року Андрій Курков нарешті повідомив, що йому надали статус учасника бойових дій.
На підтвердженя захисник навіть вислав фотографію свого посвідчення учасника бойових дій та нагрудного знаку. (Фото з прихованими персональними даними публікується за згодою клієнта).
Коментує юрист
Сергій Плахотнюк, адвокат, керівник Херсонського офісу Мережі правового розвитку.
Якщо ви зіткнулися з подібною проблемою, то маєте знати, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) необхідних документів до комісії, ви можете звернутися до відповідної комісії самостійно (пункт 8 Порядку). При цьому головним документом, який ви маєте надати до комісії, є довідка про вашу безпосередню участь в АТО.
Заяву про надання статусу учасника бойових дій разом із доказами участі в АТО належить подавати до відповідних комісій, які утворені при міністерствах та центральних органах. Військовослужбовцям належить звертатись до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій при Міністерстві оборони України (посилання на Положення про цю комісію – за посиланням.
А якщо ви звільнені (демобілізовані) з військової служби, то до цієї ж комісії, але при обласних військових комісаріатах.
Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги в Херсоні:
пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради, І поверх).
Графік роботи юристів: понеділок-четвер з 9.00 до 17.00. По п’ятницях – з 9.00 до 15.45. Обідня перерва з 12.00 до 13.00.
Попередньо записатися на прийом можна телефоном (099) 468 38 48.
*Персональні дані змінено з етичних міркувань.
P.S. Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.