До суду не дійшло: фермер відшкодував збитки від самовільного використання земель учасників АТО
Дата публікації: 12.03.2018
Автори: Сергій Плахотнюк, Костянтин Капошилін/ГО «ІРЦ «Правовий Простір».
Фермер самовільно захопив земельні ділянки, що належали учасникам АТО. Завдяки своєчасним та професійним діям юристів Херсонського офісу Мережі правового розвитку обійшлося без судових тяжб: селянин визнав себе винним у порушенні земельного законодавства та відшкодував збитки. Водночас у статті правники підказують усім, хто стикнувся з подібною ситуацією, куди і з якою заявою звертатися, аби досягти дієвого результату.
У січні 2018 року до офісу при ГО «ІРЦ «Правовий простір» звернулися двоє учасників АТО – Володимир та Сергій*. Чоловіки прагнули компенсації і притягнення до відповідальності фермера, який без дозволу використовує їхні земельні ділянки.
Як виявилося, ще 2015 року вони та інші учасники АТО шляхом приватизації отримали у власність земельні ділянки на території Садівської сільської ради Білозерського району Херсонської області. З того часу ці земельні ділянки чоловіки не використовували, оскільки несли військову службу в зоні АТО. В оренду іншим землю також не передавали.
Повернувшись із АТО, Володимир та Сергій вирішили оглянути свої ділянки. І побачили, що їхні землі вже хтось «оприходував»! Почали розбиратися – звернулися до сільради – і з’ясували, що земельні ділянки обробляє місцевий фермер – Юрій Сапко*.
З приводу самовільного захоплення земель юристи офісу Сергій Плахотнюк та Костянтин Капошилін підготували звернення до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, оскільки в компетенції саме цього органу – оформлювати адміністративні матеріали за виявленим правопорушеннями щодо самовільного зайняття земельних ділянок.
Наприкінці січня учасники АТО отримали відповідь (фотокопія – у додатку до статті) від Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області. З неї слідувало, що внаслідок отриманого повідомлення про порушення майнових прав учасників АТО державний інспектор провів перевірку, в результаті якої встановлено факт самовільного зайняття цих земельних ділянок «гр. Сапком Ю.А. шляхом проведення агротехнічних робіт (зорана)».
Пізніше на пана Сапка було складено протокол про адміністративне правопорушення за статтею 53-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення та винесено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Вказаний факт суттєво вплинув на досудове врегулювання виниклого спору. Через місяць після отримання відповіді фермер звернувся до заявника із пропозицією добровільно відшкодувати учасникам АТО заподіяну шкоду.
Таким чином конфлікт був повністю вичерпаний у позасудовому порядку.
Юристи нагадують!
Українським законодавством за самовільне зайняття земельної ділянки передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність.
Кодекс України про адміністративні правопорушення
Стаття 53-1. Самовільне зайняття земельної ділянки
Самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян** і на посадових осіб – від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Кримінальний кодекс України
Стаття 197-1. Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво
- Самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику, карається штрафом від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.
- Самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель, карається обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на строк до двох років.
Враховуючи викладене, звертаємо увагу осіб, які також зіткнулися з подібною проблемою, на доцільності звернення у такій ситуації до територіальних підрозділів Держгеокадастру України із відповідною заявою про порушення земельного законодавства та для складення протоколу за статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та до органів Національної поліції з заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 197-1 Кримінального кодексу України.
*Імена змінено з етичних міркувань.
**1 неоподатковуваний мінімум доходів громадян = 17 грн.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Прикріплені файли
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Поширте у соцмережах
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.