Добровільно не вийшло: батько сплачуватиме вищі аліменти на доньку за рішенням суду
Дата публікації: 13.09.2023
На захист прав дитини суд виніс рішення збільшити суму аліментів, які сплачуватиме батько. До суду справа в родині, про яку йдеться у цій історії, доходить вже вдруге: чотири роки тому чоловік також відмовлявся добровільно допомагати сім’ї. Успішний кейс із практики юристів ГО «Молодіжний ініціативний центр».
До «Молодіжного ініціативного центру» пані Мар’яна*, мешканка міста Червоноград Львівській області, звернулася з питанням, чи має вона право змінити розмір аліментів на утримання доньки.
Жінка розповіла, що у 2019 році вже зверталася до суду щодо стягнення зі свого колишнього чоловіка аліментів у твердій грошовій сумі 3000 грн на утримання дитини, оскільки добровільно допомагати матеріально батько відмовлявся. Тоді суд виніс рішення на користь матері.
Відтоді, за словами пані Мар’яни, ситуація в родині змінилася. Всі проблеми загострила війна, та й за чотири роки підвищилися ціни на продукти та одяг, зріс прожитковий мінімум для дитини відповідного віку — очевидно, зросли і витрати.
- Зі слів матері, на сьогоднішній день батько дитини проходить військову службу в Збройних силах України, матеріальне становище його значно покращилося, але він і надалі відмовлявся добровільно допомагати сім’ї, — уточнює юрист організації Андрій Мицак.
Ознайомившись із ситуацією, юрист підготував позовну заяву до суду про зміну способу стягнення аліментів, а саме з твердої грошової суми на ¼ від усіх доходів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
- В результаті 31 серпня 2023 року Червоноградський міський суд Львівської області виніс рішення про задоволення позовних вимог, а саме стягувати з батька дитини ¼ від усіх доходів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку — замість 3000 грн, — резюмує юрист.
Правова база, якою керувався юрист
Статтею 192 Сімейного Кодексу (СК) України передбачено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Відповідно до ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров’я та матеріальне становище дитини; стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», прожитковий мінімум на дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня — 2833 грн.
* Ім’я та інші особисті дані змінено з етичних міркувань.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.