facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Доброволець «Правового сектора» отримає статус учасника бойових дій

Дата публікації: 18.11.2019

Автор: Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

У жовтні цього року завершився розгляд стратегічної справи зі встановлення юридичного факту перебування в зоні АТО добровольця «Правого сектора». Досягти безпрецедентного успіху, а відтак і домогтися для захисника України права отримати статус учасника бойових дій вдалося завдяки спільним зусиллям багатьох небайдужих до його долі людей, зокрема юристів Чернігівського офісу Мережі правового розвитку.

Доброволець ДУК (добровольчого українського корпусу) «Правий сектор» Володимир Бойко* ще у 2017 році був тяжко поранений, захищаючи суверенітет та цілісність України в зоні АТО. Але до цього часу законодавство так і не змінилося в напрямку добровольців. Тому захисник не міг отримати статус учасника бойових дій, а відтак і скористатися всіма належними цій категорії громадян правами.

З проханням допомогти Володимиру до юристів Офісу при громадській організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» ще в липні 2019 року звернувся не сам захисник, а жінка, яка опікується його долею та підтримує воїна.

  • За цією історією дійсно можна було би зняти серіал, який би показав важке життя добровольців, які домагаються правди. Наш заявник знаходиться у дуже тяжкому фізичному стані, постійно потребує лікування, реабілітації та стороннього догляду. Але не має з боку держави жодної підтримки, – зазначає юристка Офісу Наталія Кулікова.

Саме вона взялася допомогти добровольцю захистити його права. У липні 2019-го подали позов до Менського райсуду. Наталія Кулікова залучила до справи адвоката на умовах Pro bonо, підготувала та подала до суду всі документи на встановлення факту, що має юридичне значення, а саме прийняття участі в антитерористичній операції.
У судових документах було зокрема зазначено, що в період служби в добровольчому батальйоні Володимир виконував обов`язки бійця, і з 14 грудня 2016 року до 04 грудня 2017 року знаходився в зоні проведення АТО, а саме на Донеччині – в містах Авдіївка, Мар’їнка та селищі Первомайське. Ці населені пункти включені до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася АТО. Оскільки Володимир брав безпосередню участь у бойових діях, захищаючи незалежність та суверенітет своєї держави, він бажав отримати гарантії щодо захисту соціальних, майнових та інших громадянських прав, передбачених для учасників бойових дій Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Законом України «Про боротьбу з тероризмом». Однак, набути такі права заявник не міг, оскільки на даний час на законодавчому рівні правова процедура встановлення факту участі та відповідно надання статусу учасника бойових дій передбачена лише щодо кола осіб, визначених у ст. 6 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Постанові КМУ №413 від 20.08.2014. Для всіх громадян, які брали участь у військовому конфлікті на боці сил АТО на сході України у складі добровольчих військових формувань, які не увійшли до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, юридичного механізму встановлення факту участі у бойових діях та відповідно надання статусу учасника бойових дій не передбачено. У зв`язку з цим, аби підтвердити факту участі заявника в бойових діях на боці сил АТО, він і звернувся до суду. І встановлення даного факту йому необхідно було для набуття статусу «учасник бойових дій».

Судовий процес зайняв багато часу й сил, зізнається юристка. Адже, окрім наявних документів, необхідно було представити суду ще й свідків перебування заявника в ДУК «Правий сектор» під час несення служби.
Спільними зусиллями правників та волонтерів вдалося забезпечити участь свідків при розгляді справи в суді: вони спеціально приїхали з Києва та засвідчили свої покази.
Старання такої кількості небайдужих людей і фахівців не були марними. Менський районний суд визнав за можливе розглянути справу у відсутності представника заінтересованої особи, на підставі наявних у матеріалах справи доказів. І в результаті підтримав вимоги заявника та встановив факт його перебування в зоні АТО, де захисник і отримав поранення.
Зокрема суд вирішив встановити юридичний факт безпосередньої участі Володимира Бойка у бойових діях, пов`язаних із захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України під час АТО в зоні її проведення у Донецькій області в період з 14 грудня 2016 року по 4 грудня 2017 року у складі 2-ої окремої роти вогневої підтримки імені капітана Воловика Добровольчого Українського корпусу «Правий сектор» без фінансового забезпечення.
Таким чином, представники Офісу допомогли встановили факт перебування добровольця в зоні АТО, і тепер він матиме можливість отримувати всіх пільги як учасник бойових дій.

Правова база, зазначена в рішенні суду

Згідно з ч. 1 ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до пункту 3 ч.1 ст.3 Закону України «Про основи національної безпеки України», об`єктами національної безпеки, між іншими, є держава, конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.
Суб`єктами забезпечення національної безпеки, в тому числі, є громадяни України, об`єднання громадян (ст.4 Закону України «Про основи національної безпеки України»).
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України (ст.65 Конституції України).

*Персональні дані змінено з етичних міркувань.

**З рішенням суду можна ознайомитися за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/85133741  

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×