facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Дослідження заради допомоги: що показало анкетування переселенців Хмільницької громади

Дата публікації: 16.10.2024

Допомогти переселенцям інтегруватися в життя громади,  зокрема надати їм більше підтримки, знання щодо своїх прав і можливостей впливати на локальні процеси. Важливість саме цих кроків показало опитування, яке провела і презентувала влітку поточного року Хмільницька ГО «Право». 

Значна кількість переселенців, які знайшли притулок від війни у Хмільницькій громаді, відчувають ізоляцію та труднощі з інтеграцією в суспільне життя. Водночас не надто багато переміщених беруть активну участь у процесі прийняття рішень на рівні громади, також ці люди недостатьо обізнані щодо своїх прав та можливостей участі у громадському житті.

Дійти таких висновків допомогло Дослідження спроможності вимушено переміщених осіб (ВПО) впливати на процес прийняття рішень у Хмільницькій міській територіальній громаді*, яке в серпні поточного року провела Хмільницька ГО «Право». Результати анкетування 80-ти осіб із числа переміщених у громаду з початку повномасштабного вторгнення організація представила під час відповідного заходу, що пройшов 26 серпня в ресурсному центрі «Мурашник»**.

Дослідження мало на меті дослідитиспроможність внутрішньо переміщених осіб (ВПО) впливати на процеси прийняття рішень у Хмільницькій міській територіальній громаді, а також визначити фактори, що впливають на їхню участь у цих процесах і можливості для покращення інтеграції переселенців у громадське життя. 

Про саме дослідження, його результати та подальші практичні кроки, що вже почала втілювати організація, ми поговорили з керівником ГО «Право» Віталієм Дорохом.

Віталій Дорох, керівник ГО “Право”.
  • Розкажіть трохи про саме дослідження. Ваша ГО проводила його самостійно чи у співпраці?
  • Дослідження проводила саме наша організація. Ми розробили анкету, залучили інтерв’юерів, опрацювали результати та підготували звіт, який, власне, й презентували. Проводили опитування для кращого розуміння проблем і потреб ВПО, які в них виникають під час намірів донести свою думку та позицію до місцевої влади.
  • Чи були результати дослідження очікуваними для вас як для керівника громадської організації та людини, яка постійно спілкується з переселенцями і багато робить для них?
  • Результати дослідження були для нас доволі прогнозованими. Якщо говорити відверто, то участь громадськості у процесах прийняття рішень є досить низькою. І це стосується як місцевих жителів, так і ВПО. Дослідження зайвий раз підтвердило, що проблеми щодо участі в процесах прийняття рішень, як-от необізнаність, відсутність специфічних знань та навичок тощо, актуальні як для місцевих жителів, так і для внутрішньо переміщених осіб.
Результати дослідження презентували на заході в хабі “Мурашник”. Фото: ГО “Право”.
  • Чи був корисним для вас як дослідників захід із презентації результатів анкетування? Якщо так, то чим саме?
  • Захід проходив у форматі обговорення, на нього ми запросили представників громадських організацій, місцевої влади та самих переселенців. Разом обміркували, як можна покращити ситуацію, зокрема через нові ініціативи для поліпшення інтеграції ВПО та створення більш інклюзивного середовища у громаді. Ми почули від учасників про їхню готовність до співпраці. А результати цього дослідження стануть основою для подальшої роботи та реалізації проєктів, спрямованих на покращення життя переселенців у нашій громаді.
  • Про які саме ініціативи та проєкти йдеться?
  • Мова йде про проведення інформаційних та навчальних заходів. Багато хто нарікав, що бракує розуміння всіх процесів, які відбуваються у громаді, а також про відсутність знань і навичок, які допоможуть скористатися інструментами громадської участі, які є у громаді.
    Ми використовуємо результати дослідження в рамках реалізації проєкту «Мурашник Hub»: громадська активність для змін», що зараз виконує наша організація за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Цей проєкт передбачає низку інформаційних та навчальних заходів і дослідження допоможе нам більш ефективно їх організувати.
    Також результати дослідження лягли в основу проєкту, який ми підготували та подали на конкурс «Сприяння залученню вимушено переміщених осіб до процесу прийняття рішень та посиленню голосу на рівні громади», що був оголошений Міжнародним фондом «Відродження». Мета цього конкурсу – посилення спроможності вимушено переміщених осіб впливати на процеси прийняття рішень у громаді, де вони проживають. Наш проєкт підтримали, і вже в жовтні цього року ми розпочнемо його реалізацію.
  • На вашу думку, чим цінне таке дослідження?
  • Результати цього дослідження дають відповіді на багато питань, які стосуються рівня інтеграції, перешкод, які їй заважають, а також проблем, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи під час представлення своїх інтересів у стосунках з органами місцевої влади.
     
  • Ви презентували результати дослідження у серпні. Чи сьогодні вже можна говорити про певні кроки до втілення пропозицій, про які ви згадували вище?
  • Ми розробили навчальний курс, який знайомитиме учасників та учасниць з інструментами громадської участі, а також надаватиме практичні навички, щоб ними скористатися на практиці. Також ми вже провели навчання з написання проєктів, інформаційної безпеки та інформаційної грамотності.

*З повним текстом дослідження можна ознайомитися ТУТ або завантажити внизу цієї статті.

** Більше про діяльність хабу «Мурашник» читайте за посиланнями:

Гуманітарний хаб «Мурашник» стає ресурсним центром

«Мурашник» добрих справ: від правової допомоги — до уроків городньої грамотності

«Мурашник» добрих справ: нові ініціативи на допомогу переселенцям

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×