facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Дитину дозволили вивезти за кордон без згоди батька

Допомогти отримати дозвіл на виїзд малолітньої дитини за кордон просила юристів жителька Херсонщини, яка звернулася до Білозерського офісу Мережі правового розвитку.

Жінка розповіла, що не раз зверталася до батька своєї доньки з проханням надати дозвіл на виїзд дитини, щоб онука могла відвідати бабусю та дідуся, які живуть в іншій країні, але тато безпідставно відмовляє. Юрист Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях допоміг вирішити цю ситуацію, попередньо надавши жінці консультацію.

Статтею 313 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа, яка не досягла 16-ти років, дійсно, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), опікунів і в їхньому супроводі чи супроводі осіб, які уповноважені ними. В такому разі отримання дозволу є обов’язковим. Але є ще й судовий порядок вирішення такої ситуації – звернення з позовною заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків, – пояснив юрист.
Отримавши таку інформацію, клієнтка вирішила звернутися до суду за отриманням рішення, яке надасть їй можливість відвідати своїх родичів.
Юрист допоміг клінтці скласти позовну заяву, де вказав правове обґрунтування та відзначив, що:
Частиною 2 статі 150 Сімейного Кодексу України закріплено обов’язок батьків щодо піклування про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
– Пунктами 1, 2 ст.3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року передбачено, що в усіх діях щодо дітей незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, які займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов’язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
– Згідно з принципом 2 Декларації прав дитини від 20.11.1959 року дитині законом та іншими засобами повинен бути забезпечений спеціальний захист та надані можливості та сприятливі умови, що дозволяли би їй розвиватися фізично, інтелектуально, духовно та у соціальному відношенні здоровим та нормальним шляхом та в умовах свободи та гідності.
За результатом розгляду позовної заяви батько дитини не зміг обґрунтувати причини своєї відмови у наданні згоди на її виїзд. Відтак суд визнав позов обґрунтованим і повністю задовольнив** позов матері.

*Персональні дані змінено з етичних міркувань.

**Посилання на рішення суду в Єдиному держреєстрі судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76749549  

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×