Фірми з працевлаштування за кордоном: як не натрапити на шахраїв
Дата публікації: 17.09.2019
Автор: Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Наведена нижче успішна історія з практики Чернігівського офісу Мережі правового розвитку є водночас і корисною консультацією для тих, хто планує звернутися до фірм, які надають послуги з працевлаштування за кордоном. На прикладі родини з Чернігівщини юристи вказуют на можливі проблеми і подають алгоритм дій, який допоможе розпізнати недобросовісних надавачів послуг.
Останнім часом в Україні все більше з’являється фірм, які працюють у сфері працевлаштування за кордоном. Але найчастіше люди вірять їм на слово та не перевіряють документи. І це призводить в подальшому до шахрайства з боку таких надавачів послуг, зокрема надання ними фальшивих документів. Так сталося і з подружжям Харченків* з Чернігівщини…
Марія* та Володимир* за приміром своїх знайомих скористалися послугами фірми з працевлаштування у Київській області – шукали роботу за кордоном, щоб забезпечити сину навчання у вузі. Рекомендації знайомих були позитивними, отже Харченки обрали для працевлаштування одну з країн Європи. Представники фірми пообіцяли протягом місяця знайти підходящу роботу на конкретному підприємстві зі збірки кондиціонерів, з гідною заробітною платою та умовами праці, а також оформити всі необхідні документи та консультації для отримання робочої візи. За послуги з працевлаштування чоловік і дружина сплатили 500 євро і почали чекати звісток від фірми. Окремо її представники наголосили, що працюють легально, мають ліцензію та гарні відгуки. Однак уже через тиждень зателефонували та повідомили, що працевлаштуватися на фірму зі збірки кондиціонерів Харченків не зможуть. Натомість пообіцяли знайти щось інше… Пані Марія дуже розхвилювалася і почала цікавитися додатковою інформацією про роботу, але їй нічого не відповіли, додавши, що максимально намагаються допомогти. Нарешті через два тижні Харченкам повідомили, що знайшли їм вакансії на відомій кондитерській фабриці, і що всі документи передадуть водієм маршрутки, коли Марія та Володимир їхатимуть у візовий центр. Визначившись із датою поїздки, подружжя того ж дня отримало документи у водія автобуса та поїхало у візовий центр, сплативши ще одну кругленьку суму. Однак коли відкрили передані фірмою документи, побачили… лише інструкцію про те, що потрібно говорити в центрі та інформацію про їхню роботу, яка при цьому зовсім не відповідала тій, про яку домовлялися… Але представник фірми завірив, що ця інформація – виключно для отримання візи в Чехію і вона не впливає на саму роботу, адже це тільки запрошення.
- Маючи вже багато сумнівів, ми з чоловіком таки все зробили за інструкцією. Через тиждень отримали листа від Консульства про відмову в наданні робочої візи у зв’язку з недостовірними даними, які надали, – розповідає пані Марія.
Харченки одразу звернулися до фірми, вимагаючи повернути кошти за неякісні послуги – але їм відмовили. Мотивували тим, що за такі рішення відповідають не вони, а Консульство. Тоді розгублене подружжя і звернулося за допомогою до Офісу при громадській організації Чернігівський громадський комітет захисту прав людини.
Юристка Офісу Наталія Куликова надала повну консультацію та склала заяву про злочин, яка в подальшому посприяла поверненню коштів родині. Окрім того, юристка надала повний супровід родині в пошуку роботи за кордоном та іншої – надійної та легальної фірми з працевлаштування. На сьогодні сім’я чекає на оформлення документів. А фірма, яка надала неякісні послуги, повністю повернула кошти.
Відтак юристи офісу склали Алгоритм дій на допомогу тим, хто шукає фірму з працевлаштування за кордоном.
- Фірма має бути зареєстрована та мати офіс і сайт, де міститься інформація про неї;
- Фірма повинна мати ліцензію Мінсоцполітики України (перевірити її можна на сайті Мінсоцполітики) – ліцензія надається на працевлаштування ВИКЛЮЧНО в одній країні;
- Між фірмою та клієнтом має обов’язково бути укладений договір про надання послуг та сплата за послуги через банк/чек/квитанція/рахунок.
- Трудовий договір має бути укладений зрозумілою для вас мовою (українською або російською).
- Фірма повинна мати вичерпну інформацію про роботодавця (зателефонувати та дізнатися, чи дійсно є необхідні вакансії).
- Фірма повинна надавати Консульству/Посольству тільки правдиву інформацію про роботу та заробітну плату, на яку погоджувалися клієнти;
- Самі клієнти мають надати родичам та знайомим максимум інформації про те, куди їдуть – назву роботодавця, місце проживання тощо та копії своїх документів.
- Варто зателефонувати на номер безкоштовної (з мобільного) гарячої лінії 527 – дізнатися інформацію про роботу в цій країні та отримати поради, як себе вберегти;
- Клієнти мають взяти з собою номери телефонів Консульства або посольства України в країні, до якої їдете.
- Взяти з собою копії своїх документів (не тільки паперові, а й в електронному вигляді – зберегти їх, приміром, у Гугл-хмарі).
І головне, радять юристи, пам’ятайте: не варто вірити на слово навіть хорошим знайомим. Всю інформацію краще ретельно перевіряти самим!
* Персональні дані змінено з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.