facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Халатність правоохоронців: 12 років чоловік незаконно перебував під слідством та 2 роки боровся за право компенсації

Дата публікації: 08.11.2018

Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку

Близько півмільйона гривень відшкодувань отримав мешканець міста Чугуїв у якості компенсації за протиправні дії правоохоронців. Перемога вартувала чоловіку 12 років незаконного перебування під слідством та 2 років боротьби за право компенсувати заподіяну шкоду. Остаточну крапку у тривалих судових поневіряннях допоміг поставити адвокат, юрист Чугуївського офісу Мережі правового розвитку Роман Лихачов.

У 2016 році до Офісу при Чугуївській правозахисній групі (ЧПГ) звернувся Олег Зорін* з міста Чугуєв Харківської області. Розповів, що майже 12 років перебував під слідством за дії, які не вчиняв.
У листопаді 2003 року Чугуївський РВ ГУМВС України в Харківській області порушив стосовно нього кримінальну справу за ч. 1 ст. 296 Кримінального Кодексу України (хуліганство). У березні 2012 року справу було припинено на підставі ст. 7 КПК України у зв’язку зі зміною обстановки. Проте Олега від  кримінальної відповідальності звільнено не було. Про це він дізнався у листопаді 2012 року, коли оформлював паспорт для виїзду за кордон і йому відмовили в отриманні  довідки про відсутність (наявність) судимості.
Варто зазначити, що раніше, починаючи з квітня 2004 року, Олег намагався отримати будь-яку інформацію щодо своєї кримінальної справи: він неодноразово звертався до Чугуївської міжрайонної прокуратури та прокуратури Харківської області з проханням надати йому роз’яснення стосовно руху кримінального провадження – та марно.
У 2015 році чоловік вкотре звернувся до Чугуївського РВ ГУМВС України, аби з’ясувати, де його кримінальна справа. На що отримав відповідь, що в архівах матеріали справи… відсутні. Але ж відмітка про обвинувачення залишилася!
Відтак внаслідок халатності правоохоронців всі ці роки Олег провів у «підвішеному стані»: не мав можливості планувати своє життя, виїздити за кордон – на лікування, роботу, відпочинок…

Зрештою чоловік за порадою своїх знайомих звернувся до ЧПГ.
Адвокат, юрист Офісу Роман Лихачов ознайомився з обставинами справи та запропонував Олегові звернутися до суду для відшкодування заподіяної правоохоронцями шкоди у вигляді незаконного притягнення як обвинуваченого.
У вересні 2016 року Олег Зорін подав позов до Чугуївської місцевої прокуратури, Чугуївського райвідділу ГУ МВС України в Харківській області.
У позові він вказував, що був незаконно притягнутий до кримінальної відповідальності протягом 142 місяців, а тому, посилаючись на ст. 13 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і слідства», просив стягнути з Державної казначейської служби України за рахунок коштів Держбюджету України на його користь 454 тисячі 400 грн (у розмірі, не меншому однієї мінімальної заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством: 142 місяці х 3200 грн мінімальної заробітної плати, затвердженої Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік»).

Тоді суд його вимоги задовольнив, але за рішенням слідувала апеляція.
Два роки знадобилося чоловіку, щоб пройти усі три інстанції судів та отримати рішення про грошову компенсацію.

«Шкода, завдана фізичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю посадової особи органу державної влади при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується на підставі статті 1174 Цивільного Кодексу України, – зазначено у рішенні суду**. – Відповідно до цієї норми обов’язок відшкодувати завдану шкоду потерпілому покладається не на посадову особу, незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю якої завдано шкоду, а на державу Україна».

Звісно, 12 років невідомості за майбутнє вже не повернути, але чоловік дуже вдячний адвокату, який не здавався до останнього та допоміг законним шляхом здобути компенсацію за протиправні дії правоохоронців, – підсумовує юристка Чугуївського Офісу Юлія  Марукян.

*Персональні дані змінені з етичних міркувань.

**Посилання на рішення суду в Єдиному держреєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/76886730 

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×