facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Харків’янин отримає 35 тисяч гривень компенсації за незаконне притягнення в якості обвинуваченого

Дата публікації: 20.09.2019

Автор: Чугуївська правозахисна група

Чоловіка визнали обвинуваченим, обрали запобіжним заходом підписку про невиїзд. А коли справу закрили – повідомити про це обвинуваченого…«забули»! Внаслідок цього людина змарнувала рік вільного від морального тиску та географічних «кордонів» життя, втратила друзів і ділову репутацію. Домогтися справедливості та адекватної компенсації за спричинену шкоду чоловіку вдалося через Верховний Суд за допомоги юристів Чугуївського офісу Мережі правового розвитку.

До офісу Громадського центру правосуддя, сформованого на базі Офісу при Чугуївській правозахисній групі, мешканець Харкова Вадим* звернувся з проблемою, яку не міг вирішити роками. Адвокату Роману Лихачову чоловік розповів, що у 2012 році його незаконно притягнули в якості обвинуваченого по кримінальному провадженню за фактом привласнення грошей. Згідно з постановою слідчого прокуратури, Вадиму винесли міру запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд. Однак протягом двох років після цього обвинуваченому нічого не було відомо про обставини справи, в якій він фігурував. Лише через три роки, у 2015-му, Вадим  дізнався, що рік тому слідчий РВ ГУМВС України в Харківській області кримінальне провадження закрив, а раніше обраний стосовно нього запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд скасували.

Варто зазначити, що за цей час чоловік пережив сильний емоційний стрес, адже не знав, на якому етапі зупинилося слідство. Він вважав, що все ще перебуває під підпискою про невиїзд, тому не виїжджав за межі свого населеного пункту – в той час, коли всі підозри з нього вже рік як було знято!

  • Внаслідок незаконного притягнення в якості обвинуваченого та тривалого перебування під підпискою про невиїзд чоловік зазнав значних душевних страждань, які виразилися зокрема, в руйнуванні життєвих планів та соціальних зв`язків, втраті друзів, негативному впливі вказаних обставин на його ділову репутацію, – пояснює адвокат.

За цих обставин чоловік звернувся до суду із позовом про відшкодування моральної та матеріальної шкоди.

Валківський районний суд Харківської області своїм рішенням від 1 листопада 2016 року постановив: стягнути з Державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного рахунку Державної казначейської служби України, призначеного для відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду, на користь харків’янина моральну шкоду в розмірі 35 тисяч гривень.

Однак держказначейство подало апеляцію – і рішенням Апеляційного суду Харківської області від 18 січня 2017 року рішення суду першої інстанції було змінено. Розмір суми, яку мав отримати Вадим, зменшили на 5 тисяч – до 30 тисяч гривень.

З таким рішенням чоловік не погодився і звернувся до юристів системи безоплатної правової допомоги. Ознайомившись із матеріалами справи, Роман Лихачов підготував касаційну скарга на рішення Апеляційного суду Харківської області.

Адвокат коментує:

«Відшкодування моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом проводиться виходячи з розміру не менше одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством чи судом, при цьому суд при вирішенні цього питання має виходити з такого розміру мінімальної заробітної плати чи неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що діють на час розгляду справи .

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України у справі № 6-2203цс15 від 02 грудня 2015 року.

Початком такого строку є дата порушення кримінальної справи відносно позивача, а закінченням – дата закриття кримінального провадження.

Схожий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у справі № 559/600/17 від 18 грудня 2018 року.

Тому  Рішення Апеляційного суду Харківської області є незаконним».

Нарешті 7 серпня 2019 року Верховний суд постановив** скасувати рішення Апеляційного суду Харківської області щодо зменшення суми відшкодування. Натомість перше рішення – Валківського райсуду залишив у силі. Тобто Вадиму мають відшкодувати саме 35 тисяч гривень.

Наразі харків’янин чекає на виконання рішення суду.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

**Посилання на рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/83692673

 

P.S. Проект “Перший громадський центр правосуддя на Харківщині”  реалізується громадською спілкою “Мережа правового розвитку” за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми “Нове правосуддя”.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×