facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Газ «відрізали» – і відновили: на період карантину карати за борги незаконно

Дата публікації: 23.02.2021

Автор: Подільський центр прав людини

Через скруту, що виникла у родині мешканки Вінниччини внаслідок карантину*, сім’я не змогла розрахуватися із заборгованістю – і дім «відрізали» від газопостачання. Лише однієї консультації, одного письмового звернення і одного дня вистачило, щоб газовики визнали свої дії неправомірними і відновили послугу. У цьому родині допоміг юрист Офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Подільський центр прав людини» Олександр Довбиш.

До Вінницького офісу Мережі правового розвитку пані Ольга** звернулася з проханням надати їй правову допомогу. Розповіла, що разом із родиною мешкає у приватному домоволодінні. Упродовж останнього календарного року у неї накопичилася заборгованість перед газопостачальною організацією за спожитий природній газ у розмірі 10 тис грн. Але борг виник не через несумлінність, а у зв’язку з різкою зміною матеріального становища родини внаслідок карантину, пов’язаного з COVID-19*.

На початку лютого 2020 року, коли на дворі був мороз під 20 градусів, на подвір’ї пані Ольги з’явилися працівники газопостачальної організації та, аргументуючи свої дії певною несправністю (яку жінка вважала надуманою), від’єднали її домоволодіння від газу. При цьому строки усунення неполадки не повідомили.

Коли ж жінка звернулася до місцевого управління газорозподільної компанії, почула зовсім іншу причину від’єднання від газопостачальної системи: заборгованість в оплаті за газ.

Тож тепер пані Ольга просила юристів пояснити їй, чи є правомірними такі дії газопостачальників?

Юрист Подільського центру прав людини Олександр Довбиш пояснив клієнтці, що 17 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Відповідно до його Прикінцевих положень, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни було заборонено припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

  • Крім цього, слід зазначити, що цим же законом заборонено нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги; примусово виселяти із житла під час виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги; примусово виселяти громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення, – пояснює юрист.

При цьому уточнює, що запроваджені урядом обмежувальні заходи, покликані запобігати виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, не звільняють споживачів комунальних послуг від їх оплати.
Після закінчення карантину злісні неплатники за житлово-комунальні послуги будуть нести встановлену законом відповідальність, зокрема до них можуть бути застосовані і заходи щодо відключення від житлово-комунальних послуг – але не раніше, ніж через місяць після завершення карантину.

З огляду на всі обставини ситуації Олександр Довбиш підготував проєкт заяви до газопостачальної організації, в якій зазначив відповідні норми закону, що забороняють припиняти надання житлово-комунальних послуг.

Наступного ж дня газопостачання у домоволодінні пані Ольги газовики відновили.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

**Ім’я змінено з етичних міркувань.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×