Гроші в обмін на анкетування: банк «переплутав» бажане з обов’язковим
Дата публікації: 16.02.2018
Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку.
Херсонець Борис Круглов* звернувся до офісу Мережі правового розвитку при ГО «ІРЦ «Правовий простір» 5 лютого 2018 року. Побідкався, що не може отримати гроші зі свого поточного рахунку у банку «Райффайзен Банк Аваль».
Борис працює моряком, отримує заробітну плату на рахунок, відкритий саме в цій установі. Прийшовши до банку того дня, чоловік звернувся до касира і повідомив, що хоче зняти готівку. Однак почув дивну відповідь: буцімто згідно з новими правилами, встановленими Національним Банком України, для зняття готівки йому необхідно заповнити ряд анкет, зазначивши інформацію щодо походження грошових коштів, їх використання і т.п. Борис не бажав залишати подібні факти про себе та інші персональні дані, тому заповнювати анкету відмовився . На що працівник банку сказав, що ву такому випадку він не зможе видати Борисові готівку. Почувши таку заяву, чоловік одразу вирушив до юристів Херсонського офісу.
Проаналізувавши вимоги чинного законодавства України, юрист Костянтин Капошилін з’ясував, що, дійсно, Національний Банк України на прохання Державної служби фінансового моніторингу офіційним листом рекомендував банківським установам заповнювати дві анкети своїх клієнтів. Тема першої – «Ризики використання готівки», другої – «Ризики тероризму і сепаратизму». У супровідній записці Нацбанк пояснив, що опитувальники розроблені Державною службою фінансового моніторингу, а зібрані дані ляжуть в основу детального дослідження.
“Враховуючи той факт, що вказаний лист не мав обов’язкового характеру, а лише рекомендаційний, ми підготували письмові роз’яснення щодо правової природи вказаного документу і вказали на його рекомендаційний характер”, – коментує Костянтин Капошилін.
Із цим письмовим поясненням пан Круглов знову вирушив до відділення банку – і передав листа працівнику установи, який саме відмовився видавати йому готівку. Після додаткових консультацій зі своїм керівництвом, касир погодився з аргументами юристів. Того ж дня Борису видали гроші з поточного рахунку – ніяких анкет він не заповнював.
“У зв’язку з цим випадком звертаємо увагу осіб, які мають перешкоди в отриманні грошових коштів через необхідність заповнення анкет із зазначенням персональних даних, що ці вимоги банків не мають під собою нормативно-правового обґрунтування. Тому відмова клієнта банку від заповнення відповідних заяв і анкет не може бути підставою для відмови у видачі їм коштів”, – наголошує юрист.
*Ім’я змінено з етичних міркувань.
Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги у Херсоні: пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради).
Графік роботи юристів: понеділок-четвер: 9.00-12.00 та 13.00-17.00. По п’ятницях: 9.00-12.00 та 13.00-15.45.
P. S. Офіси Мережі правового розвиткустворені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».
Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий Простір» за підтримки Херсонської міськради та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.