І правова консультація, і психологічна підтримка: юристка допомогла військовослужбовцю повернутися до хворої матері
Дата публікації: 17.08.2022
Запитання від пана Андрія юристка громадської організації «Черкаський правозахисний центр» Марина Куприкова отримала у червні цього року, під час чергування в онлайн-чаті Мережі правового розвитку*…
Чоловік розповів, що у квітні 2022-го його мобілізували, а зараз його матір за станом здоров’я потребує постійного догляду. Питання полягало в тому, чи мав він право на звільненні від мобілізації, враховуючи такі сімейні обставини? І як йому діяти в такій ситуації?
Юристка пояснила Андрію, що згідно з підпунктом «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок», його сімейні обставини, дійсно, є підставою для звільнення з військової служби в умовах воєнного стану за власним бажанням військовослужбовця.
Перше, з чого порадила починати, це написати рапорт на ім’я командира військової частини. Після надходження рапорту від військовослужбовця про дострокове звільнення в запас за сімейними обставинами командир військової частини зобов’язаний надіслати у триденний строк до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) за місцем проживання сім’ї військовослужбовця запит для перевірки його сімейного стану.
Після консультації, яка продовжилася телефоном, оскільки між сторонами виявилося багато уточнюючих питань, Андрій одразу так і зробив.
Проте через декілька днів зателефонував і повідомив, що рапорт у нього не прийняли і сказали, що звільнитися буде нереально. На що Марина Куприкова порекомендувала подати рапорт не особисто командиру, а в загальному порядку, із зазначенням вхідного номеру документа, що він і зробив.
Далі залишалося чекати. Однак ані через тиждень, ані через 10 днів документи так і не надходили до районного ТЦК та СП. Юристка запевнила Андрія, що в період воєнного стану пошта швидко не працює, і рекомендувала запросити інформацію про те, коли було надіслано документи – після цього процес, дійсно, пришвидшився.
- Далі, згідно з чинним законодавством, керівник РТЦК та СП, одержавши документи від командира військової частини про дострокове звільнення в запас, призначає комісію, яка перевіряє в десятиденний строк сімейний стан родичів військовослужбовця. За результатами такої перевірки складається акт обстеження, який надсилається для розгляду керівнику обласного ТЦК та СП, – коментує юристка.
І знову тягнувся час… Чоловік вже майже зневірився у позитивному результаті. Однак майже щодня юристка запевняла його, що закон – на його боці, і що треба просто зачекати.
- Потім, відповідно до порядку, керівник обласного ТЦК та СП зобов’язаний у триденний строк розглянути документи про дострокове звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби і за наявності законних підстав надіслати їх командиру військової частини, де проходить службу військовослужбовець, – уточнює Марина Куприкова.
І от рівно через два місяці від дня першого звернення в онлайн-чат Андрій зателефонував юристці і повідомив, що його нарешті звільнили з військової служби – і він знову вірить у справедливість!
- Військовослужбовцю зрештою вдалося розірвати контракт, і він повернувся додому, до хворої матері. Ми спілкувалися з ним понад два місяці. Навіть не знаю більше, ким я більше була у цій ситуації – юристом чи психологом, – зізнається Марина Куприкова.
І скромно зазначає, що нічого особливого не зробила. Однак дзвінок, який отримала юристка по завершенні цієї історії, а також письмова подяка Андрія на адресу Мережі свідчать про те, наскільки важливою для людини була така всебічна підтримка.
«Дійсно, важко сказати, працювала Марина як юрист чи як психолог, оскільки мій психологічний стан на той момент (ці два місяці) був на неймовірно низькому рівні! Дуже вдячний Марині за її роботу і підтримку! Саме завдяки її впевненості при наших розмовах до мене таки повернулись мої амбіції та злість на беззаконня та нівелювання законів! Саме завдяки її професійності я чітко знав про можливі наслідки свого кожного подальшого кроку і мав впевненість у тому, що один із цих кроків таки стане переможним! Все так і сталось!
Саме з такими людьми хочеться будувати незалежну, демократичну, правову державу! Шкода, таких людей небагато! Дякую за те, що Ви є!» , – написав Андрій вже після публікації цієї статті на нашому сайті.
І додав, що історія його боротьби за закон та справедливість ще далека від завершення. Тож, ймовірність повторного звернення за консультацією чи допомогою є доволі високою.
*За цим посиланням ви можете отримати безоплатну правову консультацію юристів МПР.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.