facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Іммігранти чи громадяни України: трактування правозахисників і Державної міграційної служби різняться

Дата публікації: 14.11.2019

Автор: Оксана Яцюк/Подільський центр прав людини

Подружжя поважного віку повернулося в Україну після тривалого перебування за кордоном. По приїзду звернулися до Вінницького офісу Мережі правового розвитку за консультацією щодо забезпечення легального проживання на Батьківщині. Допомога керівника Офісу при громадській організації «Подільський центр прав людини» Михайла Бардина дозволила стареньким підтвердити свій статус громадян нашої держави.

Галина та Валентин Михайленки повернулися в Україну після 10-річного перебування в США. Їм обом – понад 85 років, і вони вирішили більше не повертатися до Америки, а постійно жити на рідній землі.
Коли ж подружжя звернулося до Державної міграційної служби (ДМС), їм пояснили, що оскільки вони в’їхали в Україну як громадяни Сполучених Штатів Америки, то на них поширюється 90-денний термін безвізового перебування, і після цього вони повинні покинути територію нашої держави.
Адвокат Михайло Бардин під час своєї консультації трактував ситуацію цілком інакше. Оскільки Михайленки ніколи не заявляли про свій вихід із громадянства України, то вони користуються усіма правами громадян нашої держави, зокрема і щодо заборони видворення за її межі.
Правова допомога розпочалася зі з’ясування належності до українського громадянства. Чи Валентин та Галина Михайленки мають статус громадян України, чи вони його втратили у зв’язку із набуттям громадянства США та відсутністю на руках «паперових» українських паспортів.
Питання подвійного громадянства в українському законодавстві не врегульовано до кінця. Згідно зі статтею 18 Закону України про громадянство, «громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням». Подружжя Михайленків ніколи не зверталося з відповідним клопотанням до державних органів. Отже, першим кроком у встановленні статусу мало стати звернення до ДМС. Адвокат зазначив: якщо ДМС підтвердить, що Михайленки вважаються громадянами України, можна звертатися за поновленням паспорта та інших документів. Якщо ж ДМС повідомить, що Михайленки втратили громадянство України, їм потрібно оформляти посвідку на постійне проживання.
В інтересах подружжя Михайло Бардин направив до ДМС два адвокатські запити. Із відповідей стало відомо, що Михайленки у 2009 році подали заяви про виїзд з України на постійне місце проживання у США. А також, що Михайленки не вийшли із громадянства України.
За рекомендацією адвоката пара оформила паспорти громадян України в форматі ID-картки, отримали документ про громадянство України на руки і таким чином цілковито стабілізували своє правове становище як резидентів України. Отже, проблеми літнього подружжя повністю вирішилися.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×