facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Клієнти не повинні страждати через «рахункові помилки» Пенсійного фонду

Дата публікації: 26.04.2019

Автор: Юлія Манукян/ІРЦ «Правовий простір»

Іноді доводиться чути від пенсіонерів, що Пенсійний фонд замість того, щоб піклуватися, ніби навмисно діє проти власного народу. І хоча це, певно, емоційне перебільшення, буває, що працівники ПФУ насправді бувають безвідповідальними і порушують закон. Саме такий прикрий випадок привів до Херсонського офісу Мережі правового розвитку пенсіонерку з Херсона.

Звернувшись до офісу при громадській організації «ІРЦ «Правовий простір», Галина Миколаївна Татарченко* розповіла, що в жовтні 2017року вона отримала підвищену пенсію, що було дуже доречно, адже стан здоров’я жінки потребував доволі недешевого лікування. Вона не уточнювала, у зв’язку з чим відбулося це підвищення, логічно розмірковуючи, що влада прийняла відповідну постанову. Та недовгою була радість. У грудні 2018 року пані Галина отримала дуже маленьку суму і страшенно тому здивувалася – пенсія була навіть меншою за ту, що надходила на її рахунок до підвищення.
Пенсіонерка звернулася до Херсонського об’єднаного управління ПФУ за роз’ясненнями. І отримала офіційного листа від начальника відділу з питань призначення та перерахунку пенсій, у якому йшлося, що наразі з її пенсії продовжують утримувати кошти, зайво нараховані їй у жовтні 2017 – листопаді 2018 років, у розмірі 20% від суми нарахованої пенсії. При цьому саме проведення стягнення/відрахування було обґрунтовано наявністю «рахункової помилки» з боку органів ПФУ. Як правову підставу для утримання «зайвого» у листі вказали ст. 1212 Цивільного кодексу (ЦК) України, ст. 50 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне страхування» та п. 19 Постанови КМУ № 1596 від 30.08.1999 р.

З цим листом і питанням, чому саме вона має нести відповідальність за помилки державної фінансової установи, пенсіонерка і звернулася до керівника Офісу, адвоката Сергія Плахотнюка. Він ознайомився з усіма обставинами справи і роз’яснив, що подібні дії з боку ПФУ є незаконними.

По-перше, відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України «не підлягає поверненню безпідставно набуті: <…> пенсії, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача». Оскільки це ніяк не помилка пані Галини, стягнення коштів – на совісті відділення ПФУ.

По-друге, в будь-якому випадку, законна підстава передбачає отримання відповідного рішення суду (згідно ст. 50 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне страхування»). А пані Галина нічого про існування такого рішення не знає, її ніхто не повідомляв. Тобто жінку фактично позбавили можливості оскаржити рішення (якщо воно існує) у встановленому законом порядку.

Юрист допоміг пенсіонерці скласти заяву до органів ПФУ, де вона просила повернути на її пенсійний рахунок стягнуті з нього кошти як надміру зараховані або надати рішення, на підставі якого проводиться стягнення/відрахування.

Нещодавно, 18 квітня 2019 року, пенсіонерці зателефонували і попросили прийти за відповіддю на її заяву. Про результат розгляду нічого не сказали. За словами пані Галини, тог дня вона особливо не розраховувала на позитивне вирішення її справи. Тим більшою була її радість, адже з листа-відповіді слідувало, що орган Пенсійного фонду визнав свої дії неправомірними, у зв’язку з чим жінці повернули всі кошти, незаконно стягнуті з її рахунку. Таким чином, суму надміру сплачених коштів пенсіонерка повертати не повинна.

*Персональн дані змінено з етичних міркувань.

Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги у Херсоні:
пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради, І поверх).
Графік роботи юристів: понеділок – четвер з 9.00 до 17.00. По п’ятницях з 9.00 до 15.45. Обідня перерва з 12.00 до 13.00.
Попередньо записатися на прийом можна за телефоном (099) 468 38 48.

Р.S. Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвиткупри ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін: правовий вимір».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×