facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

«Мурашник» добрих справ: юристи та активісти з Хмільника допомагають пережити війну і людям, і тваринам

Дата публікації: 03.07.2022

Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку

Юристи та громадські активісти з Хмільника Вінницької області започаткували кілька особливих ініціатив, які допомагають вижити в умовах війни і переселенцям, і місцевій громаді, і навіть домашнім тваринам. Про те, як народжуються і втілюються добрі юридично-гуманітарні справи, ми поговорили з керівником громадської організації «Право» Віталієм ДОРОХОМ.

В організації зараз із дев’яти їх працює лише шестеро – двоє мобілізовані, один пішов на війну добровольцем. Допомагають волонтери. І навіть такою доволі невеликою командою вони змогли за 4 місяці війни втілити щонайменше 5 важливих ініціатив на допомогу місцевій громаді, до якої віднедавна доєдналися й люди, які вимушені тікати від війни. Створили гуманітарний хаб «Мурашник»* для допомоги переселенцям; організували «Банк речей» і роздають одяг; врятувати від голоду сотні тварин – і домашніх і тих, яких підгодовують добрі люди; виростили й безкоштовно роздати розсаду городини землякам і переселенцям, для яких власний клаптик землі є порятунком; закупили і передали медичне обладнання сільським амбулаторіям. Водночас продовжують надавати безоплатну правову допомогу ( ГО «Право» є членом Мережі правового розвитку з часу заснування МПР, з 2009 року). І це ще не все. У планах – купа роботи і втілення не менше трьох корисних ідей.

Війна додала викликів – і роботи

  • З початком війни ми намагаємося опанувати саме гуманітарний напрямок. Раніше основними сферами нашої діяльності були розвиток громад, протидія корупції та захист прав людини. Війна стикнула нас із викликами, яких раніше не було: велика чисельність ВПО, дефіцит товарів широкого вжитку (особливо на самому початку війни) та інші. Потрібно було якось долучатися до вирішення цих проблем, тому ми переглянули свою діяльність і вирішили додати гуманітарний напрямок, – розповідає Віталій Дорох.
На фото: Віталій Дорох, керівник ГО “Право”.

Ще в лютому, в перші дні  війни, за домовленістю із власниками місцевого торговельного комплексу, організація орендувала підвальне приміщення, в якому облаштувала пункт роздачі гуманітарної допомоги (одяг, продукти харчування, засоби гігієни, корми для тварин). Пункт назвали «Мурашник», який, виправдовуючи свою назву, став розширюватися, «кипіти» роботою та відвідувачами – і перетворився на свого роду гуманітарний хаб.

«Мурашник» гуртує, допомагає, розширюється

З часом для «Мурашника» офіційно уклали договір оренди приміщення, за кошти Фонду Східна Європа закупили купу обладнання – від комп’ютерної техніки до наборів для творчості для дітей.
За фінансування Мережі правового розвитку (МПР) простір зараз ремонтують і готують до нових видів діяльності. 

Хаб “Мурашник”. Нове обладнання – для нових активностей. Фото: ГО “Право”.
Хаб “Мурашник”. Нове обладнання – для нових активностей. Фото: ГО “Право”.
На фото: Експерт Хмільницької ГО “Право” Тарас Носальський. Ремонт у “Мурашнику” – своїми руками. Фото: ГО “Право”.

Наразі ж у хабі проходять комунікаційні заходи із залучення внутрішньо переміщених осіб до волонтерської діяльності.

  • Центр для ВПО «Мурашник» спеціалізуватиметься на проведенні заходів для внутрішньо переміщених осіб, для їхніх дітей, для молоді, спільних заходів за участі місцевих жителів та ВПО. На практиці це можуть бути інформаційні зустрічі, курси з комп’ютерної грамотності, тренінги, семінари на різноманітні теми, майстер-класи, спільний перегляд та обговорення документального кіно і ще багато чого іншого. Більш детально визначимося, зробивши аналіз потреб внутрішньо переміщених осіб і будемо надалі орієнтуватися саме на потреби людей. Зараз ми якраз проводимо опитування серед ВПО, – додає Віталій.

Варто додати, що на сьогодні організація «Право» уклала Меморандум про співпрацю з місцевою владою, предметом якого якраз є підтримка ВПО через «Мурашник».

Тож, відтоді, як  в організації стало трохи менше «рук», допомога волонтерів є неоціненною.

  • До роботи долучаються як місцеві хмільницькі волонтери, так і волонтери з числа ВПО. Здебільшого це робота в хабі «Мурашник». Однією з кількох соціальних ініціатив, які ми запустили, є «Банк речей». Завдяки опитуванню ВПО формуємо базу потреб, а місцеві мешканці приносять речі для тих, хто їх потребує. Тому волонтерська робота є дуже затребуваною, – говорить керівник організації.  
“Мурашник” розширюється, водночас у приміщенні продовжує працювати “Банк речей”. Фото: ГО “Право”.
Одяг для переселенців і всіх. хто його потребує, для “Банку речей” збирають хмільничани. Фото: ГО “Право”.

Люди рятували тварин – але годувати було нічим

Ще одна цінна ідея, що належить команді «Права», виникла на початку війни, через раптовий дефіцит кормів для тварин.

  • Тоді важко було купити не те що спеціалізовані корми, а навіть якусь крупу для того, щоб зварити тваринам кашу, – згадує Віталій Дорох. –  Тому спершу ми шукали крупи, купували їх власним коштом і розвозили людям, які утримували багато тварин вдома або підгодовували велику кількість безпритульних собак і котів. Завдяки співпраці з зоозахисною волонтерською групою «Серце друга» ми налагодили цей процес. І тоді виявилося, що в нашій громаді є люди, які утримують своєрідні приватні притулки – у деяких із них прихистили понад 70 (!!!) тварин. Ми зрозуміли, що допомога кормами в такий скрутний час для них буде дуже затребуваною.
З початку війни у скруті опинилися і люди, і тварини. Фото: ГО “Право”.
Допомога кормами стала дуже затребуваною. Фото: ГО “Право”.
Фото: ГО “Право”.
Фото: ГО “Право”.

Коли усвідомили масштаби необхідної допомоги, і що самотужки такі потреби не закрити, стали звертатися безпосередньо до виробників кормів.

  • Першим відгукнулося ТОВ «Нестле Україна», яке надало організації понад 2 тони кормів для тварин. Це дало змогу допомагати як місцевим, які опікуються тваринами, так і переселенцям, які не кинули своїх улюбленців і привезли їх з собою. Пізніше до благочинності долучилося ТОВ «Рояль Канін Україна», яке також надіслало корми, – пригадує Віталій. 

Волонтери «Права» і зараз продовжують розвозити корми для тварин людям, які мають приватні притулки, а також внутрішньо переміщеним особам, які звертаються до «Мурашника» за допомогою. До речі, опитування показало, що ВПО, які перебувають зараз у громаді, привезли з собою понад 300 тварин, які також отримують корми саме в «Мурашнику».   

Волонтери «Права» продовжують розвозити і роздавати корми. Фото: ГО “Право”.
Фото: ГО “Право”.
Фото: ГО “Право”.
Чергова благодійна партія кормів прибула до “Мурашника”. Фото: ГО “Право”.

«Собачі» історії доброти і порятунку

За часи допомоги чотирилапим та їхнім господарям накопичилося багато цікавих історій, говорить Віталій, і ділиться двома з них.

  • Перша – історія з родиною ВПО, яка приїхала до Хмільницької громади транзитом, з наміром рухатися далі за кордон. Із ними був собака породи стаф. Власниця не могла вивезти його з собою, бо це потребувало забагато коштів і часу. Жінка дуже побивалася і попросила експертку ГО «Право» Олену Черній десь «прилаштувати песика». Але ж неабияка проблема полягала в тому, що «песик» той був бійцівської породи, до того ж він був дорослий. Втім, Олені вдалося знайти родину, яка погодилася взяти до себе «собачку». Чого була варта тільки поїздка в село за «цуциком» та перевезення його в салоні авто ще одного члена організації, Сергія Скраля, який зголосився поволонтерити і перевезти стафа! Але все обійшлося, і пес зараз дуже добре почувається в новій родині, – розповідає Віталій.

Другаісторія – про собаку набагато меншу, але хвору – про пекінеса. Йому тільки-но зробили операцію, як родина господарів вимушена була евакуюватися із Запоріжжя до Хмільника. Дорога та стрес негативно вплинули на собаку – її довелося рятувати. У Хмільнику таких хірургічних втручань не роблять, тому довелося організовувати поїздку до Вінниці – а це кошти, блокпости і т.п. Та зрештою все вдалося, і зараз здоров’ю пекінеса нічого не загрожує.

Ідея з «Садами Перемоги» допомогла понад 200 родинам

«До уваги внутрішньо переміщених осіб, які знайшли прихисток у Хмільницькій громаді! Якщо ви проживаєте у приватному секторі, маєте клаптик землі або домовленість із власником щодо можливості її обробітку, маєте бажання забезпечити свою родину вітамінною продукцією, але не маєте можливості купити розсаду овочів на ринку, то ми можемо вам в цьому допомогти!  Громадська організація «Право» спільно з Гуманітарним хабом «Мурашник» можуть надати БЕЗКОШТОВНО розсаду капусти та томатів…»
Таке оголошення розмістила наприкінці травня організація на своєму сайті і в соцмережах.

Ініціативу назвали «Сади Перемоги».

  • Ідея з розсадою виникла спонтанно. Справа в тому, що в нашій організації багато хто кохається в городництві та садівництві. Хтось вирощує близько 50 сортів помідор, хтось – стільки ж винограду, хтось має досить небагато землі, але примудряється збирати дуже гарні врожаї, а хтось навіть вирощує арахіс, – пояснює наш співбесідник. – Тому ми знаємо всі проблеми та потреби городників та садівників нашої місцевості. Ну і спрогнозували, що, зважаючи на ситуацію, ціни на розсаду овочевих культур будуть захмарними. Це створило б суттєві проблеми людям, які приїхали в нашу громаду, поселилися у приватних будинках, де є клаптик землі, й не проти були б посадити хоч щось, щоб забезпечити свою родину овочами, – пояснює Віталій.

Отже, організація  власним коштом закупила насіння помідорів та капусти. Обирали сорти, які є досить врожайними та не вибагливими до агротехніки. Ініціатива виявилася настільки затребуваною, що така активність здивувала самих ініціаторів. Хоча воно й закономірно: ціни на розсаду на ринку цього сезону дійсно «кусалися».

Розсаду для ініціативи члени ГО “Право” виростили своїми силами. Фото: ГО “Право”.
Фото: ГО “Право”.

Розрахунки  повністю себе виправдали: упродовж двох тижнів, допоки тривала акція, розсаду помідорів та капусти на загальну суму понад 20 тис грн отримали близько 200 родин! І то, як уточнює Віталій, ці цифри приблизні і точно трішки занижені. І додає:

  • Цікаво, що на ідею з розсадою пристали далеко не городники. Це ті люди, які, інколи, а то й ніколи до цього не займалися городництвом, однак скористалися такою можливістю. Маю кілька відгуків від власників житла, де поселилися ВПО, які брали в нас розсаду. То це якраз, той випадок: люди ніколи не займалися до цього городництвом, але взяли розсаду, висадили – і тепер тішаться з того.
Розсаду помідорів і капусти роздавали безкоштовно і мешканцям Хмільника, і переселенцям. Фото: ГО “Право”.
Фото: ГО “Право”.

«Сердечна» допомога сільським амбулаторіям Хмільниччини

Має «Право» у своєму переліку добрих справ і «медичний кейс». Після консультацій, які представники організації провели з керівництвом місцевого Центру первинної медико-санітарної допомоги населенню, відділом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю міської ради, а також із внутрішньо переміщеними особами, які мешкають у селах Хмільницької громади, «Право» підготувало заявку на конкурс Міжнародного фонду «Відродження» «Грантова гуманітарна програма «Гуманітарна солідарність»» (Програму Фонд реалізує у партнерстві та за фінансової підтримки CARE Deutschlande.V.). «Відродження» підтримало заявку на пряму закупівлю медичного обладнання, і організація вже отримала для Хмільницької громади 7 кардіографів, які працюватимуть у сільських амбулаторіях.

На фото зліва: Експертка ГО “Право” Олена Черній. Передача кардіографа одній із сільських амбулаторій Хмільницької громади. Фото: ГО “Право”.
Загалом організація отримала для 7 кардіографів, які працюватимуть в сільських амбулаторіях місцевої громади. Фото: ГО “Право”.
Фото: ГО “Право”.

Цифри та плани

Загалом з початку діяльності Центру ВПО «Мурашник» до нього звернулося вже понад 1300 новоприбулих мешканців Хмільницької громади. І планів у гуманітарного хабу – дуже багато. Передусім, після завершення ремонту чекають на старт заходів на базі Центру.

  • Також ми хочемо запустити соціальну пральню – самі люди зверталися з таким проханням. Багато хто не має можливості прати вдома, де поселилися, а заплатити за таку послугу у переселенців не завжди є кошти.
    Варто додати, що наша організація також долучилася до проєкту МПР «Банк житла», тому плануємо налагодити роботу і в цьому напрямку.
    А загалом плануємо періодично відслідковувати потреби ВПО, і вже тоді намагатися оперативно реагувати на такі виклики,
    – підсумовує Віталій Дорох.

* Гуманітарний хаб «Мурашник» працює за адресою: м. Хмільник, площа Перемоги, 3. Тел: +38 096 029 67 81.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×