facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Насильство в сім’ї: матір позбавили батьківських прав за позовом тата

Дата публікації: 21.01.2019

Автор: Оксана Осарчук/Подільська правова ліга

Останньою краплею в чаші терпіння тата-одинака з Хмельниччини стало домашнє насильство, яке його екс-дружина вчинила у присутності доньки. Чоловік, який і так виховував дитину сам, не бажав більше калічити її долю. За сприяння юристів Хмельницького офісу Мережі правового розвитку через суд він позбавив жінку батьківських прав.

Позбавити батьківських, а точніше  материнських прав – з таким проханням до Офісу при громадській організації «Подільська правова ліга» у листопаді 2018 року звернувся Сергій Красько* з міста Хмельницький. Розповів, що його колишня дружина, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння,  в присутності їхньої неповнолітньої доньки, яка до того ж хвора і потребує систематичного лікування, вчинила відносно Сергія насильство.

Своє прагнення позбавити екс-дружину батьківських прав чоловік обґрунтовував тим, що вона вже кілька років живе окремо, в іншому місті, давно не бере участі у вихованні дитини, не цікавиться нею, не забезпечує матеріально. Так, на момент звернення сума заборгованості з виплати аліментів його колишньою дружиною перевищувала 20 тисяч гривень, враховуючи те, що постійне лікування дівчинки потребує чималих коштів.
І тепер випадок із насиллям, яке вчинила жінка, стало останньою краплею у чаші терпіння батька.
Юристка Офісу, адвокатеса Анасатсія Площинська проконсультувала Сергія Краська та допомогла скласти  заяву до суду. У ній позивач висловив своє прохання позбавити батьківських прав колишню дружину, матір їхньої спільної малолітньої доньки.

Враховуючи статті Сімейного кодексу України та закони, якими керувалась Анастасія Площинська, у заяві був гостро висвітлений факт свідомого ухилення матері від виконання своїх батьківських обов’язків.

Правова база

  • Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язанні виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати  належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати  гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
  • Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини.
  • П. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при  розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та  поновлення батьківських прав»  передбачено, що  особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла  18-ти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейного кодексу України.
    Ухилення батьків від виконання своїх обов’язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя,  зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєння нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов’язками.
    Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14-ти років.

Зрештою суд дійшов висновку, що мати дійсно ухиляється від виконання своїх обов’язків з виховання доньки, відтак у силу ст.164 СК України її  слід позбавити батьківських прав відносно дитини**.
Таким чином за допомоги компетентної безоплатної правової допомоги адвокатеси Анастасії Площинської проблема була повністю вирішена на користь батька-одинака.

*Персональні дані змінено з етичних міркувань.

**Посилання на рішення суду в Єдиному держреєстрі  судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78195930

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×