Не повернули вчасно борг – втратили майже мільйон гривень
Дата публікації: 27.08.2019
Автор: Юлія Марукян/ Чугуївська правозахисна група
Боржники тягнули з виплатами понад два роки. Кредитор було вже втратив надію повернути свої гроші, але завдяки юристам Громадського центру правосуддя (ГЦП), сформованого на базі Чугуївського офісу Мережі правового розвитку, зміг відсудити і борг, і штраф за його несплату, і відсотки річних.
До Офісу при Чугуївській правозахисній групі звернувся пан Олег, мешканець Харківської області. Під час консультації, яку надала клієнту адвокат Світлана Кужелєва, він розповів, що у 2017 році дав у борг доволі велику суму: 311 тис 570 гривень. Упродовж двох років боржники ухилялися від погашення боргу, сплачуючи лише мінімальні платежі раз на півроку. Пан Олег було вже втратив надію повернути гроші, коли натрапив в інтернеті на інформацію про можливість отримати безоплатну правову допомогу в ГЦП.
Адвокат вивчила матеріали справи та підготувала від імені чоловіка позов про стягнення суми заборгованості за договором позики, а також супроводила справу в суді.
Адвокат коментує:
«Стаття 610 Цивільного кодексу (ЦК) України встановлює, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У відповідності до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:
1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;
2) зміна умов зобов`язання;
3) сплата неустойки;
4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно п. 9.3 договорів (укладених між боржником і кредитором – ред.), боржник зобов`язався сплатити штраф на користь кредитора у розмірі 100 % від суми позики, у разі порушення будь-якого зобов`язання.
Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Частиною 2 статті 549 ЦК України передбачено, що штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Оскільки суд встановив доведеною суму боргу за всіма договорами у загальному розмірі 311 тис 570 грн, то і розмір штрафу становить – 311 тис 570 грн».
В результаті 25 липня 2019 року Фрунзенський районний суд у м. Харкові виніс рішення**, яким стягнув з боржників на користь пана Олега заборгованість у загальному розмірі 934 тис 710,00 грн, з яких 311 570 грн – сума боргу за всіма договорами, 311 тис 570 грн – штраф, а 311 570 грн – відсотки річних.
*Посилання на рішення суду у Єдиному держреєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/83279657
P.S. Проект “Перший громадський центр правосуддя на Харківщині” реалізується громадською спілкою “Мережа правового розвитку” за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми “Нове правосуддя”.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.