facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Не встигли прийняти спадщину – додатковий строк можна встановити через суд

Дата публікації: 19.06.2019

Автор: Білозерський центр регіонального розвитку

Мешканка Херсонщини не встигла оформити документи на материн спадок з об’єктивних причин. Відтак не могла отримати у нотаріуса свідоцтво про спадщину. Ситуація не безвихідна, запевнили жінку у Білозерському офісі Мережі правового розвитку – і допомогли вирішити її через суд.

Юристам Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» жителька села Інгулець пані Катерина розповіла, що після смерті матері не встигла прийняти спадщину, і тепер нотаріус відмовляється надати їй свідоцтво про прийняття спадку. Жінка уточнила, що спадщину вона не встигла оформити за об’єктивних причин: довго хворіла, перебувала на стаціонарному лікуванні.
Юрист офісу В’ячеслав Лях проконсультував пан Катерину і порадив їй вирішувати питання через суд. Також він підготував позовну заяву до місцевого суду, де виклав обставини, які давали право жінці законно поновити строк для звернення до нотаріуса, аби отримати Свідоцтво про право на спадщину.

Розгляянувши позовну заяву пані Катерини,  суд виніс позитивне рішення: встановив додатковий строк для прийняття спадщини.

Коментує юрист

При складанні позовної заяви були враховані наступні правові моменти:
– згідно зі ст. 1270 Цивільного кодексу (ЦК) України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
– відповідно до ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
– відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину у встановлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
За відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

*Посилання на рішення суду у Єдиному держреєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/80883192

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×