facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Одна непроста «квартирна» ситуація – і два законні виходи з неї

Дата публікації: 25.09.2018

Одна непроста «квартирна» ситуація – і два законні виходи з неї

Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку

Пенсіонерка Тамара Павлиш* звернулася до Черкаського Офісу Мережі правового розвитку з «квартирною» історією, у якій фігурувало чимало дієвих осіб. Просила допомогти розібратися, як краще вчинити за законом і не образити нікого з дорогих їй людей.

Жінка розповіла, що кілька років тому вона та її покійний чоловік Роман* оформили два заповіти про спадкування їхньої квартири сусідкою по поверху Лідією*. На такий крок подружжя Павлишів пішло за певних причин: їхній син тривалий час жив за кордоном, повертатися до України не збирався. Тому старенькі й домовилися, що Лідія доглядатиме їх, а по смерті подружжя отримає їхнє житло.
Але тепер обставини змінилися: син пані Тамари цього року повертається в Україну і бажає «приписатися» у батьківській квартирі.
Жінка уточнила, що її чоловік Роман помер понад 5 років тому. Його заповіт на 1/2 квартири не був скасований і не переписувався.
Зрештою пані Тамара не знала, що їй робити і куди тепер «прописати» сина.
Юрист Офісу при громадській організації «Центр права» Олександр Куценко роз’яснив клієнтці її права, керуючись положенням Глави 85 Цивільного кодексу України – Спадкування за заповітом.

  • Сусідка Лідія після смерті чоловіка пані Тамари відповідно до ст. 1268 «Прийняття спадщини», ст. 1269 «Подання заяви про прийняття спадщини» та ст. 1270 «Строки для прийняття спадщини» Цивільного кодексу України повинна була у строк до 6-ти місяців звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Потім відповідно до ст. 1296 «Право спадкоємця на одержання свідоцтва про право на спадщину» Цивільного кодексу України – отримати свідоцтво про право на спадщину на 1/2 частки Романа Павлиша, – пояснив юрист.

Тож, якщо сусідка Лідія належним чином оформила спадщину і набула права власності, то тепер пані Тамара може зареєструвати свого сина тільки на належній їй 1/2 квартири.

Ще один шлях – домовитися із Лідією і викупити у неї успадковану за законом половину квартири. У разі ж, якщо сусідка і досі не оформила спадщину, домовлятися з нею про її відмову від 1/2 квартири за заповітом слід в порядку ст. 1273 «Право на відмову від прийняття спадщини» Цивільного кодексу України. Для цього строки для спадкування доведеться повертати в судовому порядку.

Вислухавши таку докладну консультацію, пані Тамара вирішила порадитися із сином, поговорити з сусідкою. Принаймні тепер жінка зрозуміла, що розплутати ситуацію, яка здавалася їй надто складною, можливо. При цьому є одразу два законні варіанти вирішення проблеми.

*Імена та прізвища змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×