facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Одружитися у 16 років можна, але за певних обставин

Дата публікації: 11.04.2018

Автор: Людмила Чванько

На Ковельщині 16-річні молоді люди вирішили створити сім‘ю. Однак їм відмовили у реєстрації шлюбу, адже в Україні, згідно з законодавством, одружуватися можна лише з 18 років. Отримала право на шлюб пара лише у суді. Підтримала молодят керівниця Ковельського офісу Мережі правового розвитку Надія Клімук. Адже у хлопця та дівчини були поважні причини стати дружиною та чоловіком – вони чекають на дитину. Правниця роз’яснила їм тонкощі законодавства та підготувала заяву до суду.

До Ковельського офісу Мережі правового розвитку при ГО «Центр зростання громад» звернувся 16-річний Дмитро*. Хлопець вирішив одружитися зі своєю подругою-одноліткою Анною*. Молоді люди чекають на дитину.

Однак коли вони звернулися до сільради із заявою про укладання шлюбу – їм відмовили. Адже обом зараз лише по 16 років.

Відповідно до ст. 22 Сімейного Кодексу (СК) України, шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Молоді люди, які хочуть зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу, – роз’яснює законодавство Надія Клімук, голова ГО “Центр зростання громад”.

Тож, парі відмовили законно. Але вихід був, бо у законодавстві є також норми, що дають можливість українцям, які досягли 16 років, довести своє право на шлюб у суді.

За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Як підкреслено постановою Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» (п. 2), до участі в справі залучаються один або обоє батьків (усиновлювачів) неповнолітньої особи, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи, – говорить правниця.

Навіть якщо батьки чи піклувальники неповнолітнього проти такого раннього шлюбу – суд все одно може дозволити молодим людям одружитися, якщо буде доведено, що це в їхніх інтересах.

Керівниця офісу підготувала від імені Дмитра заяву до суду з проханням надати йому право на шлюб. Взявши до уваги усі обставини справи, суд повністю задовольнив заяву 16-річного хлопця.

– Відповідно до ч. 1.ст. 27 СК, державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства, – коментує Надія Клімук.

Правниця зазначає, що неповнолітній, якому суд надає право взяти шлюб раніше, ніж це передбачає закон, має право ним не скористатися. Тобто хлопець може відмовитися одружуватися у будь-який момент до реєстрації шлюбу.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

 Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×