facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Отруєння в ресторані: що робити і хто несе відповідальність

Дата публікації: 02.05.2023

Історію з практики юристів ГО «Суспільна служба правової допомоги» успішною не назвеш радше повчальною, хоча надана правова допомога й мала позитивний результат. В цілому ж алгоритм дій у подібній ситуації стане в нагоді і клієнтам кафе та ресторанів, і їхнім власникам. Юрист Олексій Кормілецький роз’яснює, як гідно та з дотриманням прав і законів вирішити ситуацію, якщо гість закладу отруївся стравою з меню.

Пані Оксана* замість свята отримала отруєння. Перед тим, як зробити замовлення в одному з ресторанів міста, жінка попередила офіціанта, що має алергію на морепродукти. Але «щось пішло не так», і таки від морепродуктів, що містилися в одній із замовлених страв, пані Оксані стало зле. Та ще й настільки, що довелося викликати «швидку» прямо під час святкової вечері.

Саме таку історію почув від пані Оксани, переселенки з Луганщини, юрист «Суспільної служби правової допомоги» Олексій Кормілецький. Він проконсультував жінку і допоміг скласти претензію до закладу харчування, а також підготував скаргу до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі — Держпродспоживслужба).

Ознайомившись із претензією, адміністрація ресторану попросила пані Оксану не звертатися до суду та до Держпродспоживслужби. І хоча гроші постраждалій вони не повернули, проте домовилися, що жінка та її родина певний час харчуватимуться в цьому закладі безкоштовно — і безпечно.

Коментує юрист

Олексій Кормілецький юрист ГО “Суспільна служба правової допомоги”.

З огляду на ситуацію, що склалася, варто послатися на статті 4 та 7 закону «Про захист прав споживачів». У них зазначено, що послуги повинні надавати відповідно до договору (чек на оплату), а також, що послуги ці повинні бути безпечними.

У нашому випадку було порушено наступні законодавчі акти:

  • Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України, в договорах за участі фізичної особи — споживача враховують вимоги законодавства про захист прав споживачів.
  • Права споживачів і механізм їх захисту передбачено в Законі України «Про захист прав споживачів», згідно з яким споживачі під час придбання продукції, що реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (продавця).
  • Згідно з Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпеки та якості харчових продуктів» (ст. 1, термін 44), небезпечний харчовий продукт — це харчовий продукт, що є шкідливим для здоров’я та/або непридатним для споживання. У цій статті також зазначено, що під час встановлення небезпечності харчового продукту враховуються особлива чутливість організму окремої категорії споживачів, якщо харчовий продукт призначений для цієї категорії споживачів.
    Тобто, якщо у страві було виявлено інгредієнти, не вказані в меню як компоненти цієї страви, це є порушенням вищевказаного закону.

Як довести факт отруєння в ресторані/кафе?

Факт отруєння доводити буде простіше, якщо у вас залишився чек, який підтвердить перебування в ресторані, що є безпосереднім договором з іншою стороною.

Але якщо ви залишили чек у закладі, загубили або викинули його — хвилюватися не варто. В такому разі слід заручитися підтримкою свідків, які бачили, що ви перебували в ресторані і замовляли певні страви. Далі потрібно отримати медичну документацію, яка підтвердить факт харчового отруєння.

Куди подавати заяву та докази?

Перш ніж звертатися до суду, спробуйте врегулювати питання з адміністрацією закладу в досудовому порядку. Напишіть заяву на ім’я керівництва ресторану з дотриманням загальних правил, встановлених діловодством; викладіть у заяві обставини, що стали причиною вашої скарги; обов’язково додайте докази, що підтверджують ваші слова (медичну довідку з закладу охорони здоров’я про отруєння). Часто власники ресторанів турбуються про свою репутацію, а значить, самі зацікавлені в якнайшвидшому вирішенні конфлікту.

Що робити, якщо власник закладу відмовляється нести відповідальність?

Якщо домовитися «мирним шляхом» не вдалося, слід звернутися до територіального органу Держпродспоживслужби. Якщо ж заклад відмовляється компенсувати вам витрати у зв’язку з отруєнням та не визнає своєї вини, ви маєте право звернутися за захистом ваших прав та інтересів до суду.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×