facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Пасинок узаконив право на спадщину, яку залишив йому вітчим

Дата публікації: 28.12.2018

Своє право на спадщину як спадкоємцю четвертої черги мешканцю Херсонщини довелося доводити в судовому порядку. Причина звернення до суду з таких питань для сільських жителів є типовою, зазначають юристи Скадовського офісу Мережі правового розвитку – це не оформлені вчасно після смерті спадкодавця документи.

До юристів Офісу при громадській організації «Скадовщина – мій рідний край» звернувся житель одного з сіл району – Василь Петрович Самойлов*. Розповів, що з 2004 року постійно жив разом зі своїми матір’ю та вітчимом. Після смерті матері залишився жити з вітчимом, допомагав йому по господарству, піклувався, не покидав у тяжкі останні дні його життя – був йому, як рідний син, оскільки близьких у старенького, крім пасинка, не було.
Вітчим Василя Петровича помер липні 2017 року, після його смерті залишилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) сільськогосподарського призначення.

  • Як пасинок пан Самойлов мав право на спадщину. Однак, як і більшість сільських жителів, документи на спадщину після смерті вітчима не оформляв. А до нашого Офісу Василь Петрович звернувся лише у серпні 2018 року, коли вже відвідав нотаріуса і той пояснив йому, що оформити спадщину неможливо, – пояснює юрист Офісу Сергій Кеба, який узявся допомогти чоловіку.

Вивчивши всі обставини справи, юрист спочатку з дозволу та за довіреності Василя Петровича зібрав додаткову інформацію та докази. В результаті проведеної роботи Сергій Кеба підготував позовну заяву до суду, яку 16 жовтня 2018 року Скадовський районний суд Херсонської області розглянув та задовольнив у повному обсязі.
Суд врахував наявність свідоцтва про смерть вітчима, а також копії сертифікату на право на земельну частку (пай), на підставі якого померлому належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства «Комсомольське» розміром 5,82 умовних кадастрових гектарів.

Коментує юрист
Відповідно до частини 3 статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Якщо постійне проживання особи із спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини (пункт 23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30 травня 2008 року).
У пункті 21 вказаної Постанови роз’яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного кодексу України про те, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
Зазначений п’ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім’єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належить не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім’єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали із спадкодавцем, були пов’язані спільним побутом, мали взаємні права та обов’язки.

Враховуючи встановлені судом обставини, а також відсутність інших спадкоємців після смерті вітчима пана Самойлова, в зв’язку з чим прийняттям спадщини позивачем права інших осіб не порушуються, суд задовольнив позов і визнав за паном Самойленком право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця. На підставі цього право пасинка як спадкоємця на земельну частку (пай) розміром 5,82 га було визнано.
Тепер, отримавши рішення суду, Василь Самойленко зможе безперешкодно оформити документи на успадковану землю.

*Персональні дані змінено з етичних міркувань.
Посилання на рішення суду у Єдиному держреєстрі удових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/77175877

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×