facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Переселенка отримала додаткові три місяці для прийняття спадку

Дата публікації: 15.07.2019

Автор: «Агенція демократичного розвитку Донбасу»

Війна завадила мешканці Луганщини оформити документи, які б дозволили їй вчасно отримати спадщину від матері, померлої на тимчасово непідконтрольній Україні території. Скористатися законним правом доньці допомогли у Слов’янському офісі Мережі правового розвитку.

До Офісу при громадській організації «Агенція демократичного розвитку Донбасу» за правовою допомогою звернулася пані Марина зі Слов’янська. Пояснила, що вона є внутрішньо переміщеною особою. На тимчасово непідконтрольній Україні території, у місті Горлівка Донецької області, померла її мати. Свідоцтво про смерть українського зразка донька отримала лише через рік після смерті мами. Звернувшись до нотаріуса, щоб оформити спадщину у вигляді недоотриманої матір’ю пенсії, пані Марина отримала відмову, оскільки строк вступу до спадщини пропустила: чинним законодавством він визнаний як шість місяців із дня смерті спадкоємця, а пройшло вже більше.

Встановлення додаткового строку вступу до спадщини* встановлюється у судовому порядку. Спадкові відносини в Україні регулюються Цивільним кодексом (ЦК) України, законами України “Про нотаріат“, “Про міжнародне приватне право” та іншими законами та підзаконними нормативними актами як нормами матеріального та процесуального права, – пояснила юристка Офісу Лілія Олексенко.

Вона склала позовну заяву до суду про встановлення додаткового строку вступу до спадщини, в якій було вказано основну причину пропущення шестимісячного строку прийняття спадщини. Зокрема, що після смерті матері пані Марина не подавала документи внаслідок проведення АТО на території міста Горлівка.
Крім того, Наказом Міністерства Юстиції України від 17.06.2014 року «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», наказано тимчасово на час ведення антитерористичної операції на території її проведення припинити доступ до Єдиних та Державних реєстрів України. З цього часу оформлення спадкових прав, отримання свідоцтва про право на спадщину в м. Горлівка Донецької області стало неможливим у зв’язку з припиненням роботи органів нотаріату.

  • Внаслідок неможливістю оформити спадок на тимчасово непідконтрольній території українській владі, пані Марина була вимушена звернутися до суду з заявою про встановлення факту смерті матері, оскільки наявні на той час документи, що підтверджували смерть мами, були недійсними, – уточнює Лілія Олексенко.

На підставі рішення суду клієнтка отримала свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану – вже після сплину строку для вступу у спадщину, передбаченого ч. 1 ст. 1270 ЦК України.
Позов пані Марини суд задовольнив у повному обсязі. Жінка отримала три місяці додаткового строку, щоб подати заяву про прийняття спадку.

*Докладна консультація юриста щодо встановлення додаткового строку для вступу до спадщини – за посиланням.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×