facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Переселенки не оплачуватимуть комунальні послуги за покинуте та пошкоджене війною житло

Дата публікації: 19.06.2023

В умовах війни та вимушеної евакуації переселенці стикаються з безліччю проблем, однією з яких є оплата комунальних послуг за домівки, які довелося покинути. Саме в таких двох ситуаціях юристи ГО «Черкаський правозахисний центр» допомогли жінкам з Донеччини та Луганщини.

Пані Ірина*, переселенка з міста Костянтинівка Донецької області, звернулася до  ГО «Черкаський правозахисний центр» на початку травня 2023 року. Рідний дім у Костянтинівці вона покинула давно, але лише нещодавно дізналася, що весь цей час їй продовжували нараховувати оплату за неспожиті комунальні послуги.

Марина Куприкова, юристка ГО «Черкаський правозахисний центр». 
  • У комунальному підприємстві, куди пані Ірина звернулася за інформацією, відмовилися зробити перерахунок за спожиті послуги. Тоді знайома й порадила жінці звернутися за правовою допомогою до Черкаського правозахисного центру, — пояснює юристка організації Марина Куприкова, яка взялася допомогти жінці.  

Вона склала для пані Ірини письмову заяву, адресовану надавачу послуг, до якої залишалося тільки додати документи, що доводять тимчасову відсутність переселенки в житлі, за яке нараховувалися комунальні послуги.

  • У випадку пані Ірини це була довідка про взяття на облік ВПО. Вже на початку червня жінка повідомила, що їй зробили перерахунок та спожиті послуги та припинили подальше нарахування, — говорить Марина Куприкова.

І додає, що з подібні до цього запити є непоодинокими. Так, нещодавно юристи допомагали переселенці з Луганщини, житло якої було зруйноване під час бойових дій, однак квартплату їй також продовжували нараховувати. Жінці порадили зібрати докази руйнування оселі, повідомити про це комунальників та надати зібрані докази, і також допомогли скласти заяву на перерахунок комунальних послуг. У цьому випадку  нарахування теж припинили.

Коментує юристка

Згідно з Законом України «Про житлово-комунальні послуги», на споживача житлово-комунальних послуг покладено обов’язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за тарифами, які встановлені відповідно до законодавства, у строки, визначені відповідними договорами про надання зазначених послуг, а у разі несвоєчасної оплати сплачувати пеню.
Проте постановою Кабміну від 5 березня 2022 р. № 206 було заборонено нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги та інфляційних нарахувань.
Також споживач має право не сплачувати за комунальні послуги в разі їх невикористання (за умови відсутності приладів для обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні споживача та інших осіб, яка триває більше 30 календарних днів, за умови надання документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Треба зазначити, що це право не стосується оплати постачання теплової енергії та послуг з управління багатоквартирним будинком.

* Ім’я змінено з етичних міркувань.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×