«Помилкова» відмова: жінка повернула право власності на спадок
Дата публікації: 18.10.2019
Автор: Юлія Марукян/Чугуївська правозахисна група
Внаслідок помилки, якої припустилася нотаріус, мешканка Харківщини фактично позбавила спадщини і себе, і свою онуку. Відновити справедливість і повернути право власності на спадкове майно жінці допомогли у Чугуївському офісі Мережі правового розвитку.
До офісу Громадського центру правосуддя*, сформованого на базі Офісу Чугуївської правозахисної групи, звернулася мешканка Чугуєва з проханням допомогти оформити право власності на земельну ділянку після смерті свого чоловіка.
Під час консультації, яку надав адвокат Чугуївської правозахисної групи Антон Биченко, жінка розповіла, що після смерті свого чоловіка вона відмовилася від спадщини на користь онуки, про що повідомила нотаріуса письмовою заявою. Водночас онука написала заяву про те, що приймає спадщину. Однак, коли через півроку онука звернулася до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, нотаріус пояснила, що не зможе видати такий документ, адже вона не є рідною онукою померлого, тобто не є спадкоємцем за законом.
Таким чином через те, що нотаріусом було неналежним чином роз`яснено права жінки та вивчено документи, спадкоємиця, дружина померлого, припустилася з незалежних від неї обставин помилки та фактично відмовилася від спадщини і наразі позбавила можливості прийняти спадщину і себе, і свою онуку.
Ознайомившись із матеріалами справи, адвокатом підготував позовну заяву до Чугуївського міського суду Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Адвокат коментує:
«Згідно ст. 229 Цивільного кодексу України, якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним. Істотне значення має помилка щодо природи правочину, прав та обов`язків сторін, таких властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використання за цільовим призначенням. Помилка щодо мотивів правочину не має істотного значення, крім випадків, встановлених законом. У разі визнання правочину недійсним особа, яка помилилася в результаті її власного недбальства, зобов`язана відшкодувати другій стороні завдані їй збитки. Сторона, яка своєю необережною поведінкою сприяла помилці, зобов`язана відшкодувати другій стороні завдані їй збитки.
Відмова від спадщини на користь іншого спадкоємця має носити добровільний характер та повинна бути здійснена згідно з правилами про дійсність правочинів. Тобто заява повинна бути здійснена особою, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними, в момент здійснення заяви особа не повинна знаходитись під впливом помилки, обману, насильства, тяжкої обставини. Якщо така заява мала місце, то вона в судовому порядку може бути визнана недійсною.
Таким чином у зв`язку з допущеною помилкою, яка не залежала від спадкоємця, не було передано її волевиявлення та вона не свідомо була позбавлена права на спадщину, отже така відмова є недійсною».
В результаті Чугуївський суд 10 вересня 2019 року виніс рішення**, яким визнав за жінкою право власності на спадкове майно.
*Перший громадський центр правосуддя на Харківщині що створений та діє на базі Чугуївського офісу Мережі правового розвитку при Чугуївській правозахисній групі.
Проект «Перший громадський центр правосуддя на Харківщині» впроваджується Мережею правового розвитку за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».
**Посилання на рішення суду у Єдиному держреєстрі: http://reyestr.court.gov.ua/Review/84142960
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.