Порушувати закон – дорожче, ніж замінити неякісний товар
Дата публікації: 15.05.2018
Недбалість продавця і його нехтування правами споживача не лише зіпсувало свято жительці Луганщини, але й могло призвести до втрати грошей. І лише особиста розмова з юристом Сєвєроднецького офісу Мережі правового розвитку переконала підприємця: краще вчинити за законом, ніж понести збитки та штрафи.
До офісу при громадській організації «Громадська платформа» за правовою допомогою звернулася пані Юлія. Розповіла, що у дарунок подрузі купила дорогу кавоварку, одразу в магазині попросила упакувати її по-святковому. Того ж дня на вечірці подарунок розпакували – при цьому для перестраховки вели відеозапис процесу. Яким же було розчарування і дарувальниці, й іменинниці, коли з’ясувалося, що кавоварка розукомплектована – не вистачало деяких деталей.
Пані Юлія наступного ж дня звернулася до магазину, сподіваючись легко вирішити проблему, оскільки мала відеодоказ своєї правоти. Однак продавець їй відмовив.
Жінка була в розпачі. Розуміла, що відмовляють їй незаконно, до того ж шкода було і зіпсованого настрою іменинниці, і власних грошей. Тому далі жінка вирішила діяти за допомоги юристів.
Юрист офісу Юрій Феленко допоміг пані Юлії написати скаргу на продавця і особисто зустрівся з ним. Ще раз нагадав, що недокомплектація кавоварки зафіксована на відео та в присутності свідків. І наголосив, що це є доказом обману покупця, а відтак – аргументом для звернення до суду у зв’язку з продажем товару неналежної якості.
Також юрист апелював статтями Закону про захист прав споживачів, наведеними нижче. Все це разом подіяло на продавця. Проблема вирішилася доволі швидко: підприємець забрав у пані Юлії неякісну кавоварку і у тижневий термін замінив її на нову – у повній комплектації.
Коментує юрист:
Згідно з Законом про захист прав споживачів, полагодження, обмін або повернення товару можливе лише в межах гарантійного терміну за наявності товарного або касового чека, заповненого паспорта на товар або гарантійного талона.
Право споживача на повернення товару належної якості реалізується, тільки коли дотримані деякі умови. Зокрема якщо:
– товар не використовувався;
– збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики;
– в наявності розрахунковий документ, виданий споживачеві разом із проданим товаром.
Ст 4. Права та обов’язки споживачів
1. Споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на:
1) захист своїх прав державою;
2) належну якість продукції та обслуговування.
Стаття 23. Відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів
1. У разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб’єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, у тому числі ресторанного господарства, несуть відповідальність за:
1) відмову споживачу в реалізації його прав, установлених цим Законом,
– у десятикратному розмірі вартості продукції з огляду на ціни, що діяли на час придбання цієї продукції, але не менше п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.