Позбавлення батьківських прав не звільняє від обов’язку сплачувати аліменти
Дата публікації: 10.12.2018
Автор: Чугуївська правозахисна група
Мешканка Чугуївщини ростила сина сама, кілька років аліментів від екс-чоловіка не отримувала. Та й сам він у їхньому житті не з’являвся. Однак жінка не подавала в суд на колишнього – боялася, що взагалі ніколи не побачить виплат на дитину. У чому вона помилялася, зрозуміла, звернувшись до Першого громадського центру правосуддя на Харківщині, який дії на базі Чугуївського офісу Мережі правового розвитку при Чугуївській правозахисній групі.
Наприкінці 2017 року до Офісу при Чугуївській правозахисні групі (ЧПГ) прийшла Лариса Сердюк*, мешканка селища Новопокровка Чугуївського району Харківської області.
Жінка розповіла, що була у відчаї, шукала підтримки, де тільки могла, коли натрапила у соціальних мережах на інформацію про можливість отримати безоплатну правову допомогу в Офісі при ЧПГ.
Юристам вона розповіла таку історію. Понад два роки Лариса перебувала у розірваному шлюбі та самостійно виховувала сина, адже ніяких коштів на утримання дитини її колишній чоловік не платив, участі у житті сина не брав. Станом на момент звернення до юристів заборгованість з аліментів складала близько 20 тисяч гривень. Але Лариса не зверталася до суду про позбавлення колишнього чоловіка батьківських прав на дитину – боялася, що це взагалі звільнить його від обов’язку сплачувати аліменти.
Юрист Офісу Іван Мудраченко роз’яснив Ларисі, що позбавлення батьківських прав на дитину, згідно зі статтею 166 Сімейного кодексу України, не тягне за собою звільнення від сплати аліментів. «Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини», сказано у п.2 цієї статті Закону. Мало того, пояснив юрист, Лариса має право звернутися до суду з позовом про збільшення розміру аліментів.
Окрім надання консультації, Іван Мудраченко підготував позов до Дзержинського районного суду м. Харкова про позбавлення батьківський прав екс-чоловіка клієнтки та про збільшення розміру аліментів.
Восени 2018 року суд задовольнив позовні вимоги Лариси Сердюк. За невиконання батьківських прав колишнього чоловіка позбавили можливості брати участь у вихованні дитини в майбутньому, але зобов’язали продовжувати утримувати сина – і розмір аліментів збільшили.
*Персональні дані змінені з етичних міркувань.
**Посилання на рішення суду в Єдиному держреєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/77039993
P.S. Перший громадський центр правосуддя був створений в рамках проекту «Перший громадський центр правосуддя на Харківщині», який впроваджується Мережею правового розвитку за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.