facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Пропустив термін прийняття спадщини під час карантину – ситуацію вирішив через суд

Дата публікації: 08.07.2020

На прикладі наведеної нижче успішної історії юристи Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку нагадують, що варто знати і пам’ятати тим, хто отримує спадщину. Зокрема з поправкою на карантинні обмеження*.

Мешканець м. Біла Церква пан Михайло** пропустив строк прийняття спадщини за заповітом. Юристам Громадського центру правосуддя у м. Біла Церква, що діє на базі БМГО «Правова єдність», чоловік назвав дві цьому причини. По-перше, вважав, що має заповіт, і відповідно є власником майна. По-друге, через введений у країні карантин не міг дістатися до міста – рух транспорту був обмеженим.

Розібратися з ситуацією допомогла юристка Офісу Інна Малишко. Вона дізналася від Михайла, що після смерті його діда залишилося майно  у вигляді   житлового будинку та земельних ділянок. А оскільки чоловік фактично  проживав разом з дідом до самого дня смерті дідуся, то й і вважав,  що «автоматично» прийняв спадкове майно. Тому і не звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини для оформлення своїх спадкових прав. А коли вирішив продати будинок, тоді і зрозумів, що не має належних документів на майно. Крім того, розпочався карантин, і вирішити справу самостійно Михайло вже не зміг. 

Юристка зазначила, що ситуація з пропуском строку прийняття спадщини є досить типовою, роз’яснила клієнту процедуру прийняття спадщини і порадила звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Але, на жаль, це не стосується вчинення нотаріальних дій, зокрема й  тих, що пов’язані з можливим пропуском передбачених законодавством строків (наприклад, оформлення спадщини).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пунктом 24 Постанови пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», передбачено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними,   непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Таким чином, аналізом ст. 1272 ЦК України, випадки застосування підстав для поновлення строку можуть бути якщо:

  • коли у спадкоємця виникли перешкоди у прийнятті спадщини;
  • наведені обставини були визнані судом поважними.

Інна Малишко допомогла пану Михайлу скласти позов, у якому довела, що причини пропуску прийняття спадщини були вагомими.

Суд позов задовольнив*** і надав чоловікові додаткові три місяці для подання заяви про прийняття спадщини.

Тож, тепер пан Михайло повинен  оформити спадщину як належить, згідно з законодавством.


Юрист роз’яснює

Отримати спадщину в період карантину можна в декілька етапів:

В умовах карантину дане питання можна вирішити наступними способами:

– заява про прийняття спадщини спадкоємцем подається особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини;

– заява про прийняття спадщини надсилається нотаріусу поштою, підпис спадкоємця на якій засвідчено нотаріусом.

Також варто знати, що, коли спадкоємець подає заяву особисто, днем прийняття спадщини буде день подання такої заяви нотаріусу. Щодо заяви про прийняття спадщини, яка надійшла поштою, то строк її подання обчислюється з дня її відправлення. Тож, якщо ваша заява надійде до нотаріуса після спливу строку, вона буде вважатися такою, що отримана вчасно.

Документи, потрібні для того, щоб оформити спадщину:

–      свідоцтво про смерть спадкодавця;

–      довідка про останнє місце проживання спадкодавця на момент смерті;

–      документ, що засвідчує особу спадкоємця;

–      заповіт (якщо він наявний);

–   документи що підтверджують родинні зв’язки – це може бути свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження (якщо вступають в спадщину за законом).

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

**Ім’я змінено з етичних міркувань.

***Посилання на рішення суду: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/89921850

P.S Публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Погляди авторів, викладені у матеріалі, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×