facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Людина померла на тимчасово окупованій території: свідоцтво про смерть допомогли оформити через суд

Дата публікації: 04.06.2023

Успішний кейс із практики ГО «Суспільна Служба Правової допомоги» є водночас актуальним на сьогодні покроковим алгоритмом оформлення свідоцтва про смерть близької людини, яка померла на тимчасово окупованій території України.   

Олексій Кормілецький — юрист ГО “Суспільна служба правової допомоги”.
  • Питання переоформлення свідоцтва про смерть родички чи родича, які померли на тимчасово окупованій території України, постає перед переселенцями ще з часів російського вторгнення у 2014 році, і сьогодні вони також є актуальними. Саме з таким запитом звернулася до організації переселенка з Луганщини, – зазначає  юрист організації Олексій Кормілецький.

Пані Ганна розповіла, що її бабуся померла в м. Хрустальний Луганської області. Але онука хоче отримати свідоцтво про смерть українського зразка, проте не знає, як це зробити.

Олексій Кормілецький роз’яснив жінці, що отримання свідоцтва про смерть українського зразка в разі, коли смерть сталася на території, тимчасово окупованій рф, може бути складним процесом через особливості правового стану таких територій.

За загальним правилом, в Україні процедура реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть регулюється Законом «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Згідно з ним, офіційне свідоцтво про смерть може видати орган державної реєстрації актів цивільного стану на підставі заяви родичів або осіб, які мають прямий інтерес у її отриманні.
Однак через особливості політичного та правового стану на окупованих територіях процедура отримання свідоцтва про смерть українського зразка може бути ускладненою. Російська окупаційна влада може мати свою систему реєстрації актів цивільного стану, і звичайна процедура, яка діє в Україні, є недоступною на цих територіях. У
Українське свідоцтво про смерть українського зразка можна отримати через суд у певних випадках. Зазвичай ця процедура застосовується у разі, коли неможливо отримати свідоцтво про смерть, звернувшись до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Судовий шлях може виявитися необхідним у таких ситуаціях:

– Відсутність або нездатність до отримання свідоцтва про смерть через відсутність контакту з офіційними органами на території, де сталася смерть.

– Відсутність можливості отримати свідоцтво через втрату документів або інші обставини.

– Відсутність співпраці або відмова видачі свідоцтва з боку російської окупаційної влади на окупованій території.

У таких випадках особа може подати позов до суду і встановити факт смерті шляхом доказів та свідчень.
Суд може вирішити питання про видачу свідоцтва про смерть українського зразка на підставі представлених доказів.

У процесі отримання свідоцтва про смерть українського зразка через суд важливо дотримуватися наступних кроків:

Крок 1: Звернення до суду. Потрібно звернутися до відповідного суду з позовом щодо встановлення факту смерті та отримання свідоцтва про смерть українського зразка. Рекомендується скласти позовну заяву разом з адвокатом або правовим консультантом, щоб забезпечити правильне формулювання вимог та доказів.

Крок 2: Представлення доказів. У процесі судового розгляду необхідно представити всі наявні докази, які підтверджують факт смерті. Це можуть бути медичні документи, свідчення свідків, фотографії, листування з органами влади тощо. Важливо зібрати всі можливі докази, які підтверджують смерть на території, що окупована РФ.

Крок 3: Доказ важливості отримання свідоцтва. Під час судового процесу слід довести важливість отримання свідоцтва про смерть українського зразка. Це можна зробити, наприклад, шляхом посилання на потребу в оформленні спадщини, пенсійних питаннях або інших правових відносинах, де свідоцтво про смерть визнане документом.

Крок 4: Судове рішення. Після розгляду судом позову буде прийняте судове рішення. Якщо воно буде на користь особи, то суд може вирішити питання щодо видачі свідоцтва про смерть українського зразка.
Важливо відзначити, що виконання рішення суду може потребувати подальших кроків, наприклад, звернення до органу державної реєстрації.

Крок 5: Виконання рішення суду. Після отримання судового рішення на користь особи, яка звернулася до суду, необхідно виконати процедуру отримання свідоцтва про смерть українського зразка. Це може включати подання документів до відповідного реєстраційного органу, заповнення заяви та сплату встановленої плати.

Подальші дії. Після отримання свідоцтва про смерть українського зразка їм можна послуговуватися для різних правових цілей, як-от оформлення спадщини, пенсійних питань, страхових виплат тощо.

Юрист супроводжував справу пані Ганни. Він допоміг скласти заяву «Про встановлення факту смерті людини» і передати її до суду. Суд, спираючись на докази, визнав факт смерті людини — заява підлягала задоволенню та негайному виконанню. Далі з цим рішенням жінка звернулася до державної відділу реєстрації актів цивільного стану, розташованого на підконтрольній Україні території. Тут факт смерті офіційно зареєстрували, і через деякий час пані Ганна вже мала українське свідоцтво про смерть бабусі.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×