14 років домашнього насилля: родину «визволили» від батька-диктатора
Дата публікації: 20.06.2019
Автор: Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Родина з Чернігівщини роками потерпала від дій голови сімейства: дружина та неповнолітня донька перенесли психологічне та сексуальне насилля. Завдяки взаємодії юристів Чернігівського офісу Мережі правового розвитку з усіма місцевими суб’єктами національного механізму у сфері протидії домашньому насильству у травні 2019-го жінку та дівчинку нарешті перемістили у Центр соціально-психологічної допомоги, а щодо батька порушили кримінальне провадження.
Іноді успішними бувають не тільки історії клієнтів, а й співпраця між громадською організацією та державними установами, говорять юристи Офісу при громадській організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини». Так, до 1 червня – Міжнародного дня захисту прав дітей – керівницю програм організації Наталію Кулікову (на фото) було відзначено подякою голови Чернігівської облдержадміністрації. Передувала цій нагороді копітка робота з викриття домашнього насильника та допомоги потерпілим від його дій дружині та неповнолітній доньці.
– На сьогодні в об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) гостро стоїть багато питань, серед них – і протидія домашньому насильству. Реформування призводить до скорочення кадрів та створення нових структур у громадах, але проблеми виникають постійно у взаємодії між усіма структурами, причетними до цього напрямку роботи. Тому налагодження взаємодії між органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськими організаціями допомагає вирішувати проблеми на місцях, – коментує Наталя Кулікова.
Так співробітники Чернігівського Офісу та Служби у справах дітей Чернігівської облдержадміністрації (ОДА) ще у квітні 2019 року виїздили в одну з громад області, де нарешті вирішилася складна ситуація у родині, де домашнє насильство тривало понад 14 років. Завдяки співпраці всіх суб’єктів національного механізму у сфері протидії домашньому насильству насильника нарешті офіційно викрили, його дружину та доньку перемістили у Центр соціально-психологічної допомоги, а щодо батька порушили кримінальне провадження.
«Повелитель» і жертви його «релігії»
Про складну ситуацію у родині співробітники Офісу дізналися від Службу у справах дітей Чернігівської ОДА: працівники відомства попросили допомогти організувати виїзд у громаду, де жила сім’я, і виступити в ролі фасилітаторів між усіма структурами, які мали докладно вивчити проблему і зробити висновок, чи дійсно в родині є факти домашнього та зокрема сексуального насильства. Сама ж служба дізналася про все з анонімного листа, в якому містилися подробиці обставин та прохання допомогти.
Сім’я – не з неблагополучних: батько – колишній засуджений, відбував покарання за підпал сусідського будинку. У місцевій громаді його боялися: причому не лише сусіди, а й працівники структур органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Власне, як і його дружина-домогосподарка, яка, за словами очевидців, виконувала всі забаганки чоловіка-тирана. При цьому у родині, окрім постраждалої дівчинки, є старші діти, які живуть окремо і, за твердженнями сусідів та знайомих, майже не спілкуються з батьками – саме через тата.
А боятися й уникати, як виявилося, було кого і чого. Так, після «розслідування» виїзної комісії з’ясувалося, що глава сім’ї сповідує і нав’язує у родині дивну «релігію», за якою йому мають усі поклонятися, коритися, виконувати всі його забаганки – і жодного слова всупереч.
Психологічне і сексуальне насильство стосовно дитини з боку батька полягало в тому, що 14-річну дівчинку іноді (коли так вважав за доцільне батько) не пускали до школи, забороняли вчити уроки, мотивуючи тим, що буцімто їй це не стане в нагоді. А все що їй потрібно, це вміти слухатися свого майбутнього чоловіка – і поклонятися йому, як зараз власному батькові. Як це робити, тиран показував особисто: розбещував дитину, нібито навчаючи її, як вона має поводитися в ліжку, коли одружиться, а саме детально демонстрував «правильний» процес на дружині.
Головне для постраждалих – підтримка
Чому так довго тривало це домашнє пекло для жінки та її дитини? Чи намагався хтось раніше їм допомогти? Такі слушні питання закономірно виникають після жахливих подробиць цієї історії.
Є й відповіді. По-перше, люди реально боялися тирана. По-друге, зіграли свою роль формальності реформи децентралізації: обов’язки від райдержадміністрацій (РДА) не були передані до об’єднаних територіальних громад (ОТГ).
- Тобто родина мешкала в одному з містечок Чернігівської області – колись це був райцентр, а тепер ОТГ. Оскільки громада не створила свою Службу у справах дітей, всі питання поки що розглядає районна служба, – уточнює юристка.
Третьою причиною була відсутність офіційних звернень щодо ситуації: справа зрушила з місця лише після анонімного листа до всіх структур – від представників місцевої громади до Уповноваженого з прав дитини, звідки його і передали у Службу у справах дітей Чернігівської ОДА (далі – Служба, ред.).
- Співпраця Офісу зі Службою та усіма відповідними структурами на рівні області є нашою постійною практикою. Іноді служба самостійно не може організувати виїзд (банально через брак транспорту), потребує експертної підтримки – і тоді її співробітники звертаються до нашого Офісу. Ми максимально допомагаємо, – пояснює Наталя Кулікова.
У даному випадку Служба зібрала всіх представників державних структур, які є відповідальними за цей напрям роботи та ініціювала круглий стіл при РДА. Офіс у свою чергу забезпечив трансфер для всіх учасників та свою участь як експерта з питань протидії домашньому насильству. Круглий стіл відбувся у лютому 2019 року.
Варто зазначити, що ані з’ясування усіх обставин, ані обстеження умов проживання дитини, ані проведення юристами організації тренінгу з протидії домашньому насильству у школі, де дівчинка навчалася, фактично не дали ґрунтовної інформації про ситуацію у проблемній сім’ї. Все це лише підтвердило певні здогадки – але жодних доказів так і не було. Однак усі ці дії дали дуже важливий результат, переконані юристи: впевненість мами дівчинки в тому, що її та доньку можуть захистити, якщо вона сама звернеться за допомогою.
- Після того, як ми поїхали з містечка, жінка звернулася із заявою до правоохоронних органів – і її чоловіка забрали до відділку поліції для з’ясування ситуації. – пояснює Наталія Кулікова. – Жінку та дівчинку опитали, вони дали письмові свідчення – і батька притягнули до відповідальності за ст. 126 – 1 Кримінального Кодексу України «Домашнє насильство» та ст. 156 «розбещення неповнолітніх».
Зараз він перебуває під слідством, а маму з донькою помістили до Чернігівського обласного центру соціально-психологічної допомоги.
Звісно, до щасливого кінця у цій історії ще далеко: попереду у потерпілих – тривала реабілітація, зокрема психологічна. Однак уже зараз юристи наголошують: головне для тих, хто потерпає від насильства, це розуміння, що їм допоможуть і захистять, інформація про те, хто саме може надати допомогу, а також підтримка.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.