Садовий будиночок – не причина: переселенець довів, що йому незаконно відмовили в пільгах
Дата публікації: 09.04.2019
Автор: Громадська платформа
Мешканцеві Луганщини відмовили у наданні соціальної допомоги як переселенцю. Проблему вбачали в тому, що на садовий будиночок, в якому він тимчасово мешкав, не було технічної документації. Юристи Сєвєродонецького офісу Мережі правового розвитку допомогли довести, що відмова була незаконною.
Віктор* – переселенець із Луганська. Три роки тому переїхав до Сєвєродонецька, де його взяли на облік як внутрішньо переміщену особу (ВПО). Нещодавно чоловік звернувся до управління соціального захисту населення із заявою про призначення йому щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Однак у відомстві чоловіку відмовили: пояснили, що у нього немає технічної документації на будинок. Варто зазначити, що Віктор мешкає на території садового товариства, у садибному приміщенні, що підтверджено актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
Вирішити проблему допомогла юристка Офісу при громадській організації «Громадська платформа» Олена Полєтаєва. Вона з’ясувала всі обставини справи та пояснила наступне.
Загальна правова база
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі – грошова допомога) визначає «Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (далі – Порядок № 505). Згідно з ч.ч. 2,3 статті 7 Закону Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон), Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв’язання проблем, пов’язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 505, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім’ї (далі – уповноважений представник сім’ї) у таких розмірах, зокрема: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) – 1000 гривень на одну особу (члена сім’ї).
Правові аргументи в конкретному випадку
Щодо підстави для відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги саме пану Віктору, юристка пояснила, що садовий будинок не є житловим приміщенням, оскільки є будинком для літнього (сезонного) використання. При тому, що у клієнта немає технічного паспорту на такий будинок, слід зазначити:
– такі підстави за Порядком № 505 не є підставами для відмови чи припинення виплати щомісячної адресної допомоги;
– частиною 1 статті 29 Цивільного кодексу України передбачено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно чи тимчасово,
– відповідно до статті 379 Цивільного кодексу України, житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них,
– відповідно до статті 4 Житлового кодексу України жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР, утворюють житловий фонд.
Житловий фонд включає, зокрема, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).
З системного аналізу вищеописаних норм слід зробити висновок, що садибний будинок є житловим будинком та може бути місцем постійного чи тимчасового проживання (житлом) фізичної особи.
Отримавши консультацію, чоловік ще раз звернувся до управління соцзахисту, зокрема до керівника відомства. Правові аргументи на чиновників подіяли: питання Віктора вирішилося без суду. Він оформив усі необхідні документи й отримав грошову допомогу як внутрішньо переміщена особа.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.