facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Що робити, коли поліція не може/не хоче шукати неплатника аліментів

Дата публікації: 30.08.2019

Автор: Юлія Манукян/ІРЦ «Правовий простір»

Люди сходяться та розходяться – це життя. Але діти та необхідність їх утримувати нікуди не діваються. Втім, не всі платники аліментів сумлінно до цього ставляться. Розшукати та притягнути до відповідальності – справа поліції. Яка, нажаль, не завжди демонструє сумлінність у виконанні судових рішень. Як вижити родині в той період, коли аліменти стягнути неможливо?

До Херсонського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «ІРЦ «Правовий простір» звернулася мешканка м. Херсона Ольга Ващенко*. Вона поскаржилася на роботу місцевого органу виконавчої служби і поліції: з 2016 року, маючи на руках відповідне рішення суду, жінка не може добитися стягнення аліментів.

Керівник Офісу, адвокат Сергій Плахотнюк ознайомився з документами, які надала жінка, та уточнив деякі обставини справи. З документів слідувало, що у 2016 році пані Ольга отримала рішення суду про стягнення аліментів зі свого колишнього чоловіка. Того ж року вона пред’явила виконавчий лист до виконання. Виконавча служба відкрила виконавче провадження, розіславши запити до компетентних державних органів на встановлення місцезнаходження і роботи боржника, його майна і доходів. Проте це не дало результатів: ніщо з переліченого виявити не вдалося. Тому, слідуючи законодавчій процедурі, виконавча служба звернулася до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника. Суд зобов’язав органи поліції провести відповідну роботу. Ті начебто узялися, але боржника досі не знайшли. І це досить дивно, адже він не переховується. За словами жінки, останнього разу його бачили в Херсоні цього літа.

Протягом трьох років, що передували зверненню на прийом до юриста, пані Ольга скаржилася на бездіяльність поліції, неодноразово відвідувала прийоми керівників місцевої поліції і державної виконавчої служби, дорікаючи їм через їхню некомпетентність. Навіть зверталася до місцевих депутатів. Коротше кажучи, витратила багато сил і часу – та все марно.

На питання юриста, чи зверталась пані Ольга за призначенням тимчасової державної допомоги дітям, яка виплачується на заміну аліментів, коли з якихось причин їх неможливо отримати, жінка відповіла, що вперше чує про таку. Виявилося, що протягом усіх цих років оббивання порогів ніхто з державних службовців чи депутатів навіть не порадив їй звернутись за призначенням допомоги від держави!

Тож Сергій Плахотнюк порадив жінці зробити це якнайшвидше і роз’яснив деталі процедури. Невдовзі їй таку допомогу їй призначили.

Проте, оскільки подібна допомога виплачується з дня звернення, пані Ольга не зможе отримати її за період часу, що минув. Тобто за весь той період ігнорування її проблеми з боку влади. Тому, якщо у вас виникла подібна ситуація, не гайте часу і звертайтесь за призначенням цієї допомоги до органів соціального захисту населення.

Тимчасова державна допомога дітям, про йдеться, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме».

Допомога надається, коли:

  • рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може  бути звернено стягнення;
  • стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;
  • місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Тимчасова допомога призначається дитині віком до 18 років. І не призначається на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням або на повному державному утриманні.

Розмір допомоги розраховується як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Призначається та виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних (у м. Києв) держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад (органи соціального захисту населення).

У разі утворення об’єднаної територіальної громади заяви з необхідними документами для призначення тимчасової допомоги приймаються уповноваженими особами, що визначені виконавчими органами ради ОТГ, та передаються відповідним органам соціального захисту населення.

Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) такі документи:

  • заяву (https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/text/72/f442238n23.doc );
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).

Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи:

  • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення;
  • довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі;
  • повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.*Персональні дані змінено з етичних міркувань.

 Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги в Херсоні:
пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради, 1-й поверх).
Графік роботи юристів: понеділок – четвер з 9.00 до 16.00. Обідня перерва з 12.00 до 13.00.
Попередньо записатися на прийом можна за телефоном (099) 468 38 48

P.S. Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін: правовий вимір».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×