Студентка профтехучилища не платитиме незаконний «внесок» за проходження практики
Дата публікації: 26.06.2023
Питання, з яким мешканка Запорізької області пані Надія* звернулася до юристів ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу», стосувалося її доньки Світлани*. Дівчина навчається на третьому курсі кулінарного училища, і заклад зобов’язав студентів проходити виробничу практику…
Знайти в місті підприємство, яке взяло б на тимчасову роботу ученицю, виявилося справою нелегкою. Водночас адміністрація училища запропонувала свою допомогу з влаштування на практику. Але «послуга» виявилася платною: за неї потрібно було внести кошти — трохи більше за 300 грн. Ще однією умовою було те, що студент/ка працюватиме безоплатно і не отримає за свій труд грошей. На запитання пані Надії, чому все саме так, в училищі їй пояснили, що буцімто така практика є безоплатною. Тому пані Надія і звернулася за консультацією, аби розібратися, наскільки законними є дії з боку адміністрації училища, і чи дійсно студенти повинні платити навчальному закладу за практику, не отримуючи при цьому нічого за свій труд на підприємстві?
Юристка організації Тетяна Плясунова пояснила:
1. Законодавство України про професійно-технічну освіту базується на Конституції України, Законі України «Про освіту» та Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту».
2. Відповідно до ст. 29 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10.02.1998р. за № 103/98 ВР, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності надають здобувачам освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики відповідно до укладених із закладами професійної (професійно-технічної) освіти договорів про навчально-виробничу практику.
3. Згідно з п.2 Постанови КМУ за № 992 від 07.06.1999р. «Про затвердження Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних учбових закладів виробничого навчання та виробничої практики», перелік підприємств, які зобов’язані надавати робочі місця для проходження практики, формують навчальні заклади.
Підприємства, які приймають практикантів, зобов’язані створювати необхідні та безпечні умови проходження практики. Відповідальність за оплату праці студентів, дотримання норм охорони праці, техніки безпеки та санітарії в період проходження ними виробничої практики несе керівник підприємства.
4. Щодо виплати заробітної платні, то вона начисляється практикантам згідно з встановленою системою оплати праці по нормам, розцінкам та ставкам (окладам) з врахуванням коефіцієнтів, доплат та надбавок. Нараховані кошти переводяться для виплати на рахунок професійно-технічного учбового закладу або виплачуються безпосередньо підприємством не пізніше 5 днів після виплати заробітної плати працівникам підприємства.
Згідно з п.18 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних учбових закладів виробничого навчання чи виробничої практики», на рахунок учбового закладу може бути перераховано 50% зарплати практикантів, які отримують стипендію.
5. Згідно зі ст.10 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», державний нагляд (контроль) у галузі професійної (професійно-технічної) освіти здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти і науки, та органами управління освітою.
– Таким чином, якщо керівництво закладу не припинить свої незаконні дії та не вирішить існуючі в закладі проблеми, можна звертатися за допомогою чи писати скарги в вищезазначені органи — і саме так захищати свої права, — порадила юристка пані Надії.
Жінка, отримавши консультацію, обговорила ще раз проблему з донькою, а потім — і з керівництвом училища. Представники адміністрації визнали, що їхні пропозиції були незаконними, і пообіцяли, що ніяких коштів за проходження практики сплачувати не потрібно, а плату за свій труд дівчина отримає, як того вимагає закон.
Зрештою родина не лише захистила свої права, а й отримала пропозицію від юристів звертатися до них знову, якщо неприємна ситуація матиме продовження.
*Імена змінено з етичних міркувань.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.