Суд визнав протиправним обмеження щодо перевезення ліків на територію непідконтрольного Донбасу
Дата публікації: 01.04.2019
Автор: Юлія Марукян/Чугуївська правозахисна група
Відповідне рішення суду першої інстанції отримали юристи Чугуївського офісу Мережі правового розвитку при Чугуївській правозахисній групі, що є членом Української Гельсінської спілки з прав людини. Тепер товари та ліки можна вільно та в необмеженій кількості перевозити через лінію розмежування до тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.
У березні 2017 року Кабінет Міністрів України (КМУ) прийняв Постанову №99 «Про затвердження Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції», яка, на думку Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), суттєво обмежує права людини. Нею передбачено затвердження Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції (Операції об’єднаних сил).
Зокрема у пункті 9 передбачено, що «фізичні особи здійснюють переміщення товарів у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі автомобільним транспортом за переліком та обсягами (вартість, вага, кількість), що затверджуються Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та ВПО» (МТОТ).
Також МТОТ видало наказ № 39 «Про затвердження Переліку та обсягів товарів, дозволених для переміщення до/з гуманітарно-логістичних центрів та через лінію зіткнення». Тож, із березня минулого року одна людина не могла перевезти через лінію зіткнення з неконтрольованої на контрольовану територію та у зворотному напрямку товари, сумарна вартість яких перевищує 10 000 грн, а сумарна вага – більше 75 кг. Таке обмеження стосувалося і медикаментів.
Переселенець із Луганська Владислав Коновалов* вважав такі норми дискримінаційними по відношенню до внутрішньо переміщених осіб. Відтак подав позов з вимогою визнати протиправними та скасувати документи, видані Кабінетом Міністрів України та Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та ВПО.
Інтереси позивача в суді представляв юрист Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.
Представники відповідачів (КМУ та МТОТ) аргументували свою позицію різними повноваженнями, в тому числі, спрямованими на боротьбу з тероризмом. Але суд задовольнив позов переселенця: визнав протиправним та не чинним обмеження щодо перевезення ліків на територію непідконтрольного Донбасу.
– Рішення насправді є надзвичайно цінним для 1,5 мільйона переселенців. Рік тому Уряд обмежив їхнє право на перевезення життєво-необхідних засобів – ліків. Серед ВПО – значна кількість пенсіонерів, які не можуть щоразу їздити за пігулками. Так само багато тяжкохворих, вартість лікування яких на місяць може складати понад 10 тисяч гривень. Більше того, ця Постанова КМУ породжувала контрабанду і корупцію, а не боролося з тероризмом, як аргументували представники відповідачів, – зазначає Роман Лихачов.
Юристи переконані, що представники КМУ оскаржуватимуть рішення в судах вищих інстанцій. Про це свідчить практика вирішення спорів з Кабінетом Міністрів. Адже це вже третя виграшна справа Чугуївської правозахисної групи, де відповідачем виступає саме КМУ.
*Персональні дані змінено з етичних міркувань.
Посилання на рішення суду у єдиному реєстр судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/80383536?fbclid=IwAR1soY1TAtZf6JLVnD5AZFmGG7rBg3MAZ0QC1XSz8gdafJsQW6pfEC1hi5Y
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.