facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Свідоцтво про народження, отримане в окупації, замінили на українське

Дата публікації: 06.04.2023

Питання переоформлення свідоцтва про народження дитини, яка народилася на  тимчасово окупованій території України, постає перед переселенцями ще з часів російського вторгнення у 2014 році. З початком повномасштабної війни такі правові запити не втрачають актуальності. Як допомогти людям у подібній ситуації, на прикладі зі своєї практики розповіли юристи Білоцерківської ГО «Правова єдність».     

Пані Ірина* переїхала на Київщину з Донецька. На новому місці отримала статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО). У лютому цього року 31-річна жінка звернулася до громадської організації «Правова єдність» із проханням допомогти переоформити свідоцтво про народження її дитини, яке було видане на тимчасово окупованій території…

Олександра Щербина,
юристка ГО «Правова єдність».
  • Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану українського зразка пані Ірина не могла, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України. Водночас встановлення факту народження було необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини за зразком законодавства України, — коментує юристка організації Олександра Щербина, яка взялася допомогти переселенці.

Юристка супроводила цю справу. Допомогла Ірині скласти заяву «Про встановлення факту народження дитини» і передати її до суду. Суд, спираючись на докази, визнав факт народження дитини — заява підлягала задоволенню та негайному виконанню.

Далі з цим рішенням суду жінка звернулася до державної відділу реєстрації актів цивільного стану, розташованого на підконтрольній Україні території. Тут факт народження офіційно зареєстрували, і через деякий час дитина пані Ірини вже мала українське свідоцтво про народження.

Правова база, якою керувалася юристка

Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Статтею 317 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою — не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я документи, що підтверджують факт народження.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров’я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров’я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров’я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

Матеріал створено в рамках Ініціативи регіональних координаторів. Ініціатива релізується за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та Legal Empowerment Fund (програма Fund for Global Human Rights) та Мережі правового розвитку.

Будьте в курсі кожної новини та події підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×