facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Син встановив факт смерті матері на тимчасово окупованій території

Дата публікації: 25.09.2024

Успішний кейс юристів ГО «Громадська платформа» може стати прикладом алгоритму дій, як встановити факт смерті особи, що померла на тимчасово окупованій території України. Зокрема за обставин, коли рідні померлої людини перебувають у вільні частині нашої країни, але не мають жодних документів близького і доказів про його смерть.

Пан Олег* завітав до офісу «Громадської платформи» у квітні 2024 року. Розповів, що йому 58 років, він родом з Луганщини.  З рідного міста Сорокине на Дніпропетровщину перемістився ще під час війни 2014 року.

Жив одинаком, мав тільки далеких родичів, та й ті «обрали» не вільну Україну, залишившись на тимчасово окупованій території. Також на Луганщині лишилася і його мати… 

Адаптувався до нового, але самотнього життя було непросто, але пан Олег має «золоті руки», тому рятувався роботою. Брався за все: працював електриком, будівельником, сантехником, підробляв охоронцем.
«Нудно жити самому, а працювати я люблю», — поділився він зі співробітниками організації, до яких звернувся по правову допомогу.

Анастасія Назарчук, юристка ГО “Громадська платформа”.
  • Справа в тому, що на Луганщині померла мати пана Олега, — пояснює юристка ГО «Громадська платформа» Анастасія Назарчук. — Будь-які відносини з окупованою територією чоловік не визнавав, і, звісно, мав «оформити» смерть близької людини в державному порядку. Але як це зробити, не знав.

Справа ускладнювалася тим, що мати  пана Олега жодного разу не виїжджала на вільну частину України, не мала довідки ВПО, і у сина теж не було жодного документа матері.

Щоб встановити факт смерті особи, яка померла на тимчасово окупованій території України, рідні цієї людини мають звернутися до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника, пояснює юристка. 

Для звернення в суд слід надати такі документи:

  1. Заява про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, в якій має бути зазначено:
    – який факт заявник просить встановити та з якою метою;
    – причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
    – докази, що підтверджують факт.
  2. Докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, письмові свідчення очевидців, фото з місця поховання, медичні документи про смерть тощо).
  3. Довідка про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).
  4. Копія документа, що посвідчує особу та реєстраційний  номер облікової картки платника податків (ст.318 Цивільного процесуального кодексу України).
  • Так от, із вищеперерахованих доказів у нас не було рівно нічого, — коментує Анастасія Назарчук. — Тому передусім ми звернулися до органів державної реєстрації актів цивільного стану міста Кам’янське. Звернулися за відмовою — і отримали її.  Далі сестра пана Олега переслала скани документів (паспорта матері, довідку з моргу, медичний висновок, фото, зроблені під час похорону, та світлину материної могили).

Створивши відповідну заяву, додавши документи, чоловік звернувся до місцевого суду. Суд визнав мати пана Олега померлою, і з цим висновком суду син попрямував до органів державної реєстрації актів цивільного стану, де йому видали свідоцтво про смерть матері.

  • Варто зазначити, що в подібних зверненнях позивач зобов’язаний сплачувати судовий збір, — додає юристка. — Водночас у даному випадку держава навіть виплатила пану Олегу допомогу в розмірі двох материних пенсій (на поховання).

* Ім’я змінено з етичних міркувань.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×