facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Тренінг допоміг: поліція визнала факт дискримінації ромської родини

Дата публікації: 14.12.2020

Автор: Марина Уханенко/юристка громадської організації «Центр права» (м. Черкаси)

Представники правоохоронних органів Черкас самі дійшли висновку, що у справі щодо ромської сім’ї дискримінація за національною ознакою була присутня не лише з боку кривдника, а й самої поліції. Поліціанти нехтували фактом хейтерінгу стосовно школярки та її брата і відмовлялися прийняти заяву матері про прояви дискримінації щодо її сина. Але після відкритого діалогу під час тренінгу, організованого громадською організацією «Центр права», правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом порушення рівноправності.

Понад рік багатодітна родина ромів з міста Звенигородка Черкаської області  відчувала повну безвихідь із ситуації, що склалася навколо двох дітей цієї сім’ї. Допоки не звернулася по допомогу до юристів Черкаського офісу Мережі правового розвитку, що діє при громадській організації «Центр права».
Роми зізналися правникам, що  вже не знають, що їм робити, куди йти, якщо навіть поліція, яка повинна захищати права громадян, відмовляється їм допомагати, оскільки не вбачає ніяких підстав для цього.

Мати Анжела* розповіла, що її родина – з осілих ромів, всі її діти постійно відвідують школу та дитсадок, завжди доглянуті, ніяких нарікань ні з боку вчителів, ні вихователів ніколи не було.

Однак у 2019 році неприємна історія загострилася навколо її доньки Ренати*, яка ходить у 10 клас однієї зі шкіл міста Звенигородки, та старшого сина Мирослава, випускника цієї школи.

Упродовж багатьох років, скільки навчалася,  дівчинка страждала від відкритої мови ворожнечі та нецензурних висловлювань з боку однокласника Дмитра – саме через те, що вона ромка. Хлопець не лише ображав Ренату, але й закликав однокласників не спілкуватися з нею через те, що вона «не така як всі», «циганка», «не так одягається» і т.п.

Рената боялася ходити до школи, постійно відчувала пригніченість та самотність.  А одного дня, коли перед уроком біології однокласник знову почав її злісно цькувати, дівчинка, виснажена постійними випадами ненависті, чіпляннями та образами, не витримала – і стала задумуватися  про самогубство. У розпачі зателефонувала старшому брату та розповіла про все.

Мирослав одразу приїхав: хотів поговорити з кривдником, аби той припинив ображати сестру. Проте спокійної розмови між хлопцями не вийшло – розпочалася сварка. Під час скандалу Дмитро у присутності свідків закликав «бити циган», нецензурно лаявся та викрикував: «Цигани!», «Ви ніхто!» і т.п.
Сварку припинили школярі, які втрутилися у ситуацію.

Проте на цьому конфлікт не вичерпався. Пізніше батьки Дмитра викликали поліцію і написали заяву на Мирослава: буцімто він побив їхнього сина. Однак зі свідчень учнів та шкільної медсестри, які спостерігали за сутичкою, жодних тілесних ушкоджень Мирослав Дмитрові  не завдавав, та й бійки взагалі не було. До того ж медсестра, оглянувши Дмитра, не виявила у нього побоїв ні на обличчі, ні на тілі.

Варто зазначити, що зі свого боку вкотре подала заяву в поліцію і мати Ренати та Мирослава. У ній пані Анжела зазначила, що Дмитро не тільки упродовж тривалого часу цькував її доньку, а й публічно розпалював ворожнечу, ображав в особі Мирослава всіх ромів, закликав їх бити.

  • Проте поліція заяву хоч і прийняла, але не внесла її до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Оскільки, з їхніх слів, був відсутній склад злочину, що знову ж таки говорить про прояви дискримінації відносно ромів – тільки тепер вже і з боку правоохоронних органів, – коментує голова правління ГО «Центр права» Петро Бурлаченко, який сам є ромом за національністю.
Петро Бурлаченко, голова правління ГО «Центр права» .
  • Наша організація дуже хотіла допомогти родині:  ми відправляли звернення, запити до органів поліції з питанням, чи була прийнята заява, чи розпочато кримінальне провадження, з яких підстав відмовлено у прийняті заяви. Однак отримали відповіді, що за відсутності складу злочину вони не можуть прийняти заяву до розгляду та розпочати кримінальне провадження, – додає юристка організації Марина Уханенко.
Марина Уханенко, юристка ГО «Центр права».

Поштовхом до зрушення справи з «мертвої точки» став один із тренінгів для співробітників національної поліції Черкаської області, який 24 липня 2020 року пройшов у Звенигородці в рамках проекту «Сприяння протидії дискримінації ромської громади Черкаської області».

Проводив навчання керівник ГО «Центр права» разом із регіональним координатором взаємодії із громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області, старшим інспектором з особливих доручень відділу уповноважених контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності УДПЛ та начальником відділу професійного навчання Головного управління Національної поліції в Черкаській області.        

Робочий момент тренінгу. Праворуч на фото – Петро Бурлаченко.
Фото: ГО “Центр права”.

Тренінг складався із двох частин: теоретичної і практичної. Під час  теоретичної Петро Бурлаченко розповів про загальні аспекти дискримінації. А ось на практичній став наводити приклади з практики своєї організації. Зокрема згадав про відомий поліціантам конфлікт у Золотоноші, який стався у червні 2018 року і зі звичайної побутової бійки переріс у справжню ксенофобську кампанію проти ромів. Проаналізувавши його, провів паралель із ситуацією, що склалася у родині пані Анжели.

І зрештою запитав учасників тренінгу, представників поліції: «Як ви вважаєте, чи відносяться дані дії працівників поліції до дискримінації?», «Чи законно органи поліції вчиняють у даній ситуації?», «Чи в таких ситуаціях органи поліції захищають права громадян чи навпаки порушують?». На що правоохоронці самі відповіли: «Так, це є дискримінацією».

Робочий момент тренінгу. Фото: ГО “Центр права”

Також наприкінці тренінгу, після обговорення теми конфліктів за участі представників ромської нацменшини, тренер запитав працівників поліції: «Чи змінилася ваша думка стосовно дискримінації ромської громади, зокрема щодо розглянутої ситуації?», «Чи зрозуміли учасники, як вважливо запобігати та протидіяти проявам дискримінації стосовно ромської громади?».

На що поліціанти відповіли «Так», пообіцяли приділити значну увагу зверненням стосовно дискримінації ромської громади і всіляко сприяти розв’язанню таких проблем.

Учасники тренінгу. Фото: ГО “Центр права”.

І вже зовсім скоро після тренінгу співробітники ГО «Центр права» дізналися від представників поліції, що вони звернулися до органів прокуратури з проханням розпочати досудове  розслідування щодо ситуації у Звенигородці. На що пізніше прокурор Звенигородської місцевої прокуратури виніс Постанову про відкриття кримінального провадження за ст. 161 Кримінального кодексу України (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками).

  • Ця справа доволі тривалий  час не могла зрушити з місця зокрема через нерозуміння працівниками поліції самого поняття «дискримінації та її проявів», – вважає Петро Бурлаченко.

І додає, що завдяки подібним тренінгам, відкритому діалогу, спільним обговоренням ситуацій з ознаками дискримінації ромської громади, а також співпраці між громадським сектором та органами державної влади їм вдалося не тільки підвищити рівень обізнаності серед працівників поліції Черкаської області про дискримінацію, її форми та види, але й сягнути справедливості стосовно родини ромів. А значить підтвердити дію принципу рівності, який передбачений ст. 24 Конституції України: «Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками».

*Імена змінено з етичних міркувань.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×