facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Три заяви — і одне «раптове» кримінальне провадження: поліція затримала та ізолювала домашнього насильника

Дата публікації: 07.06.2023

Сміливість протистояти домашньому насиллю, відкрито заявивши про нього, а також фахова допомога юристів Коломийської громадської організації «Трикутник» — ось складові цієї успішної історії.  Завдяки їм і суспільному резонансу поліція відкрила кримінальне провадження за фактом побиття та затримала кривдника.    

Пані Оксана* з міста Енергодар — переселенка. Її син зараз  захищає Україну в лавах ЗСУ, а жінка мешкає з чоловіком у Коломиї. Вона не вперше звертається до ГО «Трикутник», і цього разу до юристів її привела сумна подія: пані Оксану сильно побив її чоловік, який мав ознаки психічно хворої людини.

В результаті жорстокого побиття жінка отримала численні садни на обличчі та тілі, оскільки чоловік бив руками й ногами, перелом носа, струс головного мозку.

Жінка розповіла, що попередньо подала заяву в поліцію, де документ зареєстрували як звернення, відповідно пані Оксана не отримала на руки витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), а кримінальне провадження не було відкрито.

Інна Колесник  —  юристка ГО «Трикутник»  (м. Коломия).
  • Часу на оскарження бездіяльності поліції на момент звернення залишалося пів доби, оскільки жінка навіть не уявляла, що існують певні строки. Наші юристи склали та направили до суду відповідну скаргу, — пояснює юристка організації Інна Колесник.— Справа в тому, що обов’язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки суб’єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу кримінального правопорушення. Це потрібно для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями частини четвертої статті 214 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Юристи вивчили ситуацію і зрозуміли, що така заяв пані Оксана подала не одну, а три — але жодна не отримала належних дій з боку поліції. Водночас історія пані Оксани набула розголосу на місцевих сторінках соцмереж.

Коментує юристка

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу І Положення внесення відомостей до ЄРДР здійснюється у такі строки:

  1. Заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення — невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення слідчим, прокурором з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (частина перша статті 214 КПК України).
  2. У разі введення воєнного стану та якщо відсутня технічна можливість доступу до Єдиного реєстру досудових розслідувань — рішення про початок досудового розслідування приймає дізнавач, слідчий, прокурор, про що виноситься відповідна постанова, яка повинна містити відомості, передбачені частиною п’ятою статті 214 цього Кодексу.
    У невідкладних випадках до винесення дізнавачем, слідчим, прокурором постанови про початок досудового розслідування може бути проведений огляд місця події (постанова приймається невідкладно після завершення огляду).
    Відомості, що підлягають внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань, вносяться до нього за першої можливості, а процесуальні дії під час кримінального провадження фіксуються у відповідних процесуальних документах, а також за допомогою технічних засобів фіксування кримінального провадження, крім випадків, якщо фіксування за допомогою технічних засобів неможливе з технічних причин.
    Якщо немає можливості скласти процесуальні документи про хід і результати проведення слідчих (розшукових) дій чи інших процесуальних дій, фіксація здійснюється доступними технічними засобами з подальшим складенням відповідного протоколу не пізніше сімдесяти двох годин з моменту завершення таких слідчих (розшукових) дій чи відповідних процесуальних дій (ст. 615 КПК України).
  3.  Інформація про призначення слідчого, дізнавача (уповноваженої особи іншого підрозділу), процесуального керівника, прийняття до провадження (при фактичному отриманні матеріалів кримінального провадження) — невідкладно.

На наступний день після того, як юристи направили скаргу до суду, раптом, не очікуючи на її розгляд,  поліція відкрила кримінальне провадження за ч.1 ст.125 ККУ — умисне легке тілесне ушкодження.

  • Варто зазначити, що можливе покарання за цією статтею — штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк до двохсот годин, або виправні роботи на строк до одного року. У разі перекваліфікації діянь покарання може бути посилено, — говорить Інна Колесник. — Тому говорити про те, що справа вирішена, ще зарано. Проте після розголосу в соціальних мережах справа набула статусу резонансної, і людину, яка наразі складає небезпеку, затримали та направили до спеціального медичного закладу, принаймні на час досудового розслідування.

Юристка також наголошує, що саме завдяки хоробрості пані Оксани та її готовності відкрито розповісти про напад, справа набула публічності. Юристи ГО «Трикутник» та соціальної ініціативи «Вулик Змістів»** відстежують цю справу та обіцяють, що вимагатимуть справедливого покарання.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

** Соціальна ініціатива «Вулик Змістів» впроваджується за підтримки Мережі правового розвитку у трьох громадах Івано-Франківської, Львівської та Вінницької областей. Усі вони допомагають ВПО знайти нову домівку або хоча б тимчасовий прихисток, вирішити нагальні потреби облаштування, адаптуватися та соціалізуватися в новій громаді.

Читайте також:

«Вулик Змістів»: про нетиповий шелтер, вмотивованих переселенців і команду «бджіл»

Виклики об’єднують: як «Вулики Змістів» допомогли вже півтисячі родин переселенців

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.

Головне фото до статті: irf.ua

 


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×