facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Учаснику АТО дісталася бабусина хата без документів

Дата публікації: 01.06.2018

Автор: Людмила Чванько

Багато сільських жителів, які отримали або побудували свої хати десятиріччя тому, й досі не мають правовстановлюючих документів на власне житло. Іноді люди просто не розуміють, навіщо витрачати гроші на оформлення документів, якщо у будинку вони прожили увесь свій вік. Та проблема нікуди не зникає – документи рано чи пізно треба буде робити: не господарям, так їхнім спадкоємцям. У схожій ситуації опинився учасник АТО з Ковельщини. Бабуся залишила йому в спадок будинок. Але оскільки документів на нього не було – оформити хату на себе чоловік не міг. Бійцю конче потрібна була юридична підтримка. Голова Ковельського офісу Мережі правового розвитку Надія Клімук не вперше стикається з такою проблемою. Зібрані документи та законодавче обґрунтування правниці переконали суд визнати право власності чоловіка на спадок.

До Ковельського офісу Мережі при ГО «Центр зростання громад» звернувся Артем Бурченко*, учасник бойових дій. Бабуся чоловіка померла у віці 88 років. Перед смертю жінка склала заповіт, в якому усе своє майно залишала онукові. Документ посвідчений секретарем сільської ради, тому щодо його законності питань не виникало.

Спадщина жінки складалася з сільської хати та господарчими спорудами біля неї. Пан Артем вирішив оформити спадок на себе, тому звернувся до Ковельської державної нотаріальної контори, де була відкрита спадкова справа.

Чоловік приніс нотаріусу довідку, видану сільською радою. У документі йшлося про те, що у погосподарчій книзі сільради за конкретним номером числиться господарство, що належить бабусі пана Артема.

Однак цього документу нотаріусу було недостатньо. Артем не мав головного – права власності на житло. Бабуся за життя його не зробила. Відтак чоловікові відмовили видавати свідоцтво про право на спадщину та порадили йти до суду.

Учасник бойових дій розумів, що самостійно не вирішить проблему – тому звернувся за професійною юридичною підтримкою до Ковельського офісу Мережі правового розвитку.

Нагадаємо, юристи організації надають безоплатну правову допомогу незахищеним верствам населення та мають великий досвід у вирішенні спадкових питань.

Відповідно до вимог пунктів 4.14, 4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві. Згідно зі статтею 392 Цивільного кодексу України, в разі відсутності документів на право власності, власник може вимагати визнання права власності в судовому порядку, – пояснює законодавчі нюанси голова ГО “Центр зростання громад” Надія Клімук, яка взялася за вирішення проблеми пана Артема.

Правниця допомогла учаснику АТО зібрати необхідні документи та склала позовну заяву до суду про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування. Суд підтримав бійця, тепер Артем Бурченко може без проблем оформити на себе будинок, який залишила йому бабуся.

З покроковою інструкцією для людей, які отримали у спадок будинок без документів, можна ознайомитися в юридичній консультації Надії Клімук за посиланням.

*Ім’я змінене з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×