facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Суд визнав: учасники бойових дій мають право на компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки

Дата публікації: 21.02.2020

Автор: Чугуївська правозахисна група

Колишній військовослужбовець, учасник бойових дій довів, що військова частина незаконно відмовила йому виплатити при звільненні грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки. Юристи Чугуївського офісу Мережі правового розвитку допомогли чоловіку домогтися справедливості через суд, який зобов’язав військову частину нарахувати і виплатити кошти майже за 4,5 роки служби.

До Чугуївської правозахисної групи звернувся колишній військовослужбовець, учасник бойових дій. Просив проконсультувати, наскільки є правомірною відмова військової частини виплатити йому компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки під час звільнення (з останнього місця служби). Чоловік розповів, що командування військової частини під час звільнення запевнило його, що грошова компенсація як соціальна гарантія може бути виплачена у разі наявності відповідного права на відпустки, однак конкретно він не набув відповідного права на отримання грошової компенсації за не отриману додаткову відпустку, оскільки частиною 19 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» надання військовослужбовцям додаткової відпустки припинено.

Під час консультації  адвокат Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов вивчив матеріали справи учасника бойових дій та встановив, що  військова частина  відмовила йому у сплаті компенсації неправомірно.

Адвокат коментує:

«Зважаючи на викладений аналіз, судом критично оцінюються і не можуть бути сприйняті доводи відповідача, викладені у його відзиві на позовну заяву про те, що з урахуванням дії в Україні особливого періоду та призупинення відповідних прав військовослужбовців щодо додаткових відпусток, позивач не набув відповідного права на отримання грошової компенсації за неотримані додаткові відпустки. Посилання відповідача на той факт, що позивач не звертався з рапортами про отримання такої відпустки, не береться судом до уваги, оскільки дана обставина не спростовує права позивача на отримання компенсації підчас звільнення.

Вказана справа підпадає під ознаки типової справи, а відтак суд при ухваленні рішення керується висновками, зробленими Верховним Судом у зразковій справі № 620/4218/18.

Так, у рішенні у зразковій справі № 620/4218/18 від 16.05.2019 року, яке залишено в силі Постановою Великої палати Верховного Суду 21.08.2019 року, Верховний Суд зазначив, що припинення відпустки на час особливого періоду не означає припинення права на відпустку, яке (тобто, право на відпустку) може бути реалізовано у один із таких двох способів:
1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати не визначений термін;
2) грошова компенсація відпустки особі. А відтак, позивач має право отримати компенсацію за невикористану додаткову відпустку.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, звільнених з військової служби, яким було відмовлено у виплаті грошової компенсації при звільнені за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в період визначений підпунктами 17-18 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»».

Роман Лихачов склав адміністративний позов до Харківського окружного адміністративного суду про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

29.01.2020 року Харківський окружний адміністративний суд виніс постанову по справі, відповідно до якої адміністративний позов учасника бойових дій задоволено в повному обсязі.

Суд вирішив визнати протиправною бездіяльність військової частини щодо ненарахування та невиплати учаснику бойових дій грошової компенсації за додаткову відпустку як учаснику бойових дій за період з 07.05.2015 року по 17.10.2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, а саме 17.10.2019 року, та зобов`язати її нарахувати та виплатити.

 

Посилання на рішення суду у Єдиному держреєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/87265876

 

P.S. Стаття підготована Чугуївською правозахисною групою Чергова в рамках проекту «Співпраця військових та громади» за підтримки Європейського Союзу через International Alert у партнерстві з Thomson Media.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×