facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Уклали договір оренди – отримали субсидію

Дата публікації: 13.02.2018

Автор: ГО “Скадовщина – мій рідний край”.

Через безробіття та низькі зарплати багато українських сімей не мають можливості придбати власне житло. Мало хто здатен взяти на себе й кредитний тягар, аби купити будинок чи квартиру. Єдиний вихід – винаймати житло. Та тут чекає інша проблема – чималі суми за комунальні послуги, які не кожна родина “потягне”. У таких ситуаціях юрист Скадовського Офісу Мережі правового розвитку Сергій Кеба радить укладати короткострокові договори найму житла та отримувати субсидію.

До Офісу Мережі при ГО «Скадовщина – мій рідний край» звернулася пані Марина*. Її племінник з сім’єю опинився у скрутному становищі – не було де жити. Тітка допомогла родичам та поселила у своєму будинку. Сама жінка живе у квартирі, яку успадкувала.

Спочатку все було добре. Квартиранти сплачували вчасно за комунальні послуги. Та згодом у них захворіла донька. Кошти пішли на лікування. За квартиру вже не було чим платити – з’явилися борги. Пані Марина оплатила компослуги власним коштом. Але далі так не могло тривати. Постійно розраховуватися ще й за будинок жінка не могла, бо має маленьку пенсію. Тож, звернулася до юристів Офісу, які вже не вперше їй допомагають. Жінка хотіла дізнатися, чи можна родичам-квартирантам якимось чином оформити субсидію.

Сергій Кеба, юрист ГО “Скадовщина – мій рідний край”

Правник Офісу Сергій Кеба з’ясував, що племінник пані Марини разом із сім’єю прописаний в одному із сіл Тернопільської області, де не було можливості працевлаштуватися. Ще перед окупацією молода сім’я подалася до Донецька на заробітки. Коли почалися бойові дії, чоловік вирішив вивезти сім’ю до Скадовська. Зараз він працює на будівництві, дружина виховує двох маленьких дітей.

Юрист запропонував пані Марині укласти короткостроковий (строком до одного року) договір оренди житла з її племінником, оскільки постановою КМУ  N 848 від 21 жовтня 1995 р. N 848  «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних  послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» передбачена можливість отримання субсидії орендарям за місцем проживання, а не реєстрації.

Правник допоміг пані Марині та її племіннику скласти договір та подати до територіального управління праці та соціального захисту.

Як результат – квартиранти отримали субсидію.

Коментар юриста

Кожній людині  статтею 47  Конституції України  гарантується право оренди житла, яке може бути реалізоване на підставі договору оренди, що регламентується Цивільним Кодексом, а саме: главою 59 “Найм оренда житла”.

Відповідно до статті 811 Цивільного кодексу України, договір найму житла укладається у письмовій формі.

Статтею 813 передбачено, що сторонами у договорі найму житла можуть бути фізичні та юридичні особи. Якщо наймачем є юридична особа, вона може використовувати житло лише для проживання у ньому фізичних осіб. Договори оренди (найму) житла визначається сторонами встановлюється самостійно, догові оренди (майна) укладений  більше трьох років підлягають нотаріальному посвідченню з державною реєстрацією на підставі ст..ст. 793-794 Цивільного кодексу України, тож до трьох років нотаріальне посвідчення та державна реєстрація  не потрібна.

Статтею 815 ЦКУ передбачено, що за договором оплата комунальних послуг покладається на наймача (якщо інше не передбачено договором).

Стаття 820 ЦКУ встановлює, що розмір плати за користування житлом встановлюється у договорі найму житла за згодою сторін. Короткострокові договори оренди житла, зазвичай не обліковуються та не підлягають контролю, тож на даний час, якщо це не спосіб заробітку, є можливість їх використання.

Умовами договору оренди житла мають бути:

  • найменування сторін;
  • характеристики житла, щодо якого встановлюються відносини оренди;
  • строк, на який укладається договір;
  • розміри, порядок формування, спосіб, форма і строки внесення орендних платежів
  • умови дострокового розірвання договору;
  • права та зобов’язання сторін;
  • відповідальність сторін;
  • інші умови, визначені законом.

Складати короткострокові договори оренди (найму) житла строком до трьох років можна без нотаріального посвідчення та державної реєстрації. Тож, юридичні послуги може надавати будь-яка особа, яка має спеціальні юридичні знання. Саме письмовий короткостроковий договір оренди може убезпечити сторони від неприємних наслідків надання житла у користування без письмового договору, а також допомагає захистити права малозабезпечених верств населення, які змушені винаймати житло.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×