facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

«Вулик Змістів»: про нетиповий шелтер, вмотивованих переселенців і команду «бджіл»

Дата публікації: 24.02.2023

У березні 2022 року вони починали з екстреного розселення на Івано-Франківщині людей, які рятувалися від війни. За рік, що минув з початку повномасштабного вторгнення, освоїли 8 актуальних напрямів роботи з переселенцями, відкрили для них нетиповий за концепцією шелтер і постійно працюють над тим, щоб створити у приймаючій громаді гідні, недискримінаційні умови проживання, які допомагають людям легко адаптуватися та соціалізуватися. Про «Вулик Змістів»* із міста Коломия та його команду Мережі правового розвитку розповіла юристка ініціативи та ГО «Трикутник» Інна Колесник.

Інна Колесник, юристка ініціативи «Вулик Змістів» і ГО «Трикутник».

«Розпочинали з найбільш нагальної потреби — поселення»

«Вулик Змістів» запрацював у березні 2022 року, тобто в перші дні повномасштабного вторгнення росії в Україну. До Коломийської громади великими потоками почали прибувати люди з усієї України. Їх розселяли в місця екстреного поселення, під які тоді відвели міські школи та дитсадки. Та все одно місць для ночівлі не вистачало, та й не всі здатні спати на матрацах у шкільних спортзалах чи класах. Багато людей бажали поселитися у приватний сектор, особливо родини з малими дітьми та люди похилого віку, з інвалідністю.
Наша громадська організація «Трикутник» тоді дуже вчасно познайомилася з програмним менеджером Мережі правового розвитку (МПР) Віталієм Охріменком, який приїхав в Коломию також як ВПО. І в нас народилася спільна ідея об’єднати зусилля та можливості громадських активістів, волонтерів, різних організацій довкола ідеї комплексної соціальної допомоги вимушено переміщеним людям.

Команда “Вулика Змістів” і програмний директор МПР Віталій Охріменко (в кадрі праворуч). Фото: ГО “Трикутник”.

Ми розпочали з найбільш нагальної потреби — поселення. Стали формувати базу даних із тих, хто пропонує житло, та тих, хто його потребує — і зводили їх. Запитів ставало дедалі більше. Відкрили гарячу лінію і стрімко розширювали коло діяльності.
Тільки-но люди поселялися, зверталися за допомогою щодо елементарних адміністративних юридичних питань.
Крім того, великий пласт роботи був і в гуманітарному секторі: забезпечити сім’ї меблями, їжею, налаштувати дозвілля дітей, скерувати в пошуку роботи чи за психологічною допомогою.
А далі все саме закрутилося і розвинулося відповідно до викликів, з якими ми стикалися.

Шелтер: від тимчасового притулку до центру розвитку для ВПО

Упродовж січня-лютого 2023 року ми були зосереджені на відкритті власного шелтеру. Як і планували, до нього 19 лютого вже заселилася перша сім’я, 20-го — друга, і до 24 лютого ще три родини заїхали. Зараз тут проживають 14 осіб. А офіційно та урочисто відкриємо шелтер третього березня.

Власне, історія цієї діяльності розпочалася ще наприкінці травня минулого року, коли ми зрозуміли, що місця екстреного поселення у школах та дитсадках закриваються. Людей частково розселили у два відкритих місцевими органами влади прихистки, які переобладнали з колишніх медустанов; БО «Карітас», яка має свої шелтери в місті та районі, вже теж не мала вільних місць. Хтось із ВПО, звісно, виїхав із громади, проте в нашій базі залишалося понад 250 запитів на поселення. Приватний сектор надав багато безкоштовного та пільгового житла, проте є й ті, хто суттєво підняв ціни на оренду. Тоді й зародилася амбітна ідея відкрити власний шелтер.

Керівниця нашої ГО «Трикутник» Соломія Зінець-Мацишин та Віталій Охріменко, маючи досвід співпраці з організацією «Будуємо Україну разом», здобувши підтримку в міжнародних донорів, змогли знайти на фінансування такої задумки близько 7 млн грн. Ми підписали меморандум про співпрацю з Коломийською міською радою — вона надала дозвіл на ремонт і облаштування комунального приміщення. У ньому можна не лише безкоштовно поселити в гідних комфортних умовах не менше 50 осіб, а й створити там своєрідний центр розвитку для ВПО з тренінговими кімнатами та дитячим простором для занять.

Зліва направо: програмний директор МПР Віталій Охріменко, керівниця ГО «Трикутник» Соломія Зінець-Мацишин і мер Коломиї Богдан Станіславський.
Фото: ГО “Трикутник”.

Допомогли з кураторством такого «великого будівництва» відгукнувся керівник ГО «Space UP» юрист Михайло Данищук. А деякі члени нашої команди відтоді майже поселилися на об’єкті, вирішуючи поточні питання по господарській частині, як от Денис Винничук.

Команда “Вулика” на будівництві шелтеру. Фото: ГО “Трикутник”.
Керівник ГО «Space UP» Михайло Данищук (ліворуч) та волонтери “Вулика”.
Фото: ГО “Трикутник”.
Юрист ініціативи Денис Винничук під час будівництва шелтеру.
Фото: ГО “Трикутник”.

Ремонт приміщення, який робили волонтери «Будуємо Україну разом», підведення всіх комунікацій, залучення нових донорів і подолання непередбачуваних, проте звичних для будівництва і ремонтів викликів тривали 8 місяців. Зараз усе вже вимито, вичищено, ми на етапі облаштування меблями та монтажу побутової техніки.

Меблі для шелтера. Фото: ГО “Трикутник”.
Побутова техніка для шелтера. Фото: ГО “Трикутник”.
Облаштування кімнат для переселенців. Фото: ГО “Трикутник”.
Приміщення готові зустріти своїх мешканців. Фото: ГО “Трикутник”.

Важливий момент. Дотримуючись концепції діяльності соціальної ініціативи «Вулик Змістів», ми проводитимемо бесіди з кандидатами на заселення в нього, оскільки тільки вмотивовані особи та сімʼї — які готові брати активну участь у діяльності громади, відвідувати психологічні та інші тренінги, займатися пошуком роботи чи реалізацією власного бізнесу, зацікавлені у власному саморозвитку — матимуть змогу проживати у «Вулику». Бо ми не хочемо породжувати пасивних споживачів «гуманітарки» — а прагнемо допомагати людям стати міцно на ноги й розвивати суспільство, частиною якого вони є.

Не шелтером єдиним, або Гнучкість як секрет успіху   

Постійно триваючими в нашій соціальній ініціативі є два напрями роботи: поселення переселенців у громаді та надання безкоштовної правової допомоги. Інші напрями діяльності розвиваються органічно відповідно до запитів ВПО.

Саме завдяки проєктній діяльності ми маємо можливість реалізовувати різнопланові активності та ефективно реагувати на виклики часу й запити людей, які приходять у «Вулик». Як тільки розуміємо, що актуальним саме на зараз є певна діяльність, то шукаємо можливості та партнерів, які мають ресурси на неї і готові долучитися до соціальної ініціативи — в цій гнучкості й полягає успіх.

Кількість людей у нашій команді постійно змінюється, адже до різних активностей долучається різна кількість волонтерів та фахівців. Час від часу одні йдуть, інші приходять — проте всі вони відчувають себе бджолами «Вулика Змістів». Кістяк складається із близько 10 людей.

Команда “Вулика” за роботою. Звісно, це далеко не всі “бджоли”.
Фото: ГО “Трикутник”.

Координатором роботи «Вулика Змістів» Коломийській територіальній громаді та районі є ГО «Трикутник». Але за майже рік роботи нашими партнерами, без яких не було б діла, стали (й залишаються у деяких проєктах) такі організації, як ГС «Мережа правового розвитку», Молодіжна ГО «Стан», ГО «Д.О.М.48.24», ГО «Space UP», Медіа-ресурс «Глузд», Чеська благодійна організація «Людина в біді», БО «Українська освітня платформа», ГО «Будуємо Україну разом», ГО «Сила громади», ГО «Український жіночий фонд» та інші.

Загалом завдяки роботі «Вулика Змістів» за 2022 рік вдалося поселити в гідні умови в Коломийській громаді близько 270 людей, надати кваліфіковану юридичну допомогу — 348 особам. За різними напрямками роботи ми проконсультували, відповіли на запити чи залучили до активностей 4 тис 783 осіб, не говорячи про охоплення через правопросвітництво чи участь у медіа.

Юрист Денис Винничук та одна з численних задоволених його роботою переселенок. Фото: ГО “Трикутник”.
Робота з медіа. Фото: ГО “Трикутник”.

Упродовж війни запити трансформуються

Запит на елементарну юридичну консультацію — це найперший запит, який ми отримуємо після того, як людина закриває свою базову потребу на новому місці перебування — поселитися.

Зазвичай це питання щодо оформлення статусу ВПО та пільг, оформлення різних видів соціальної допомоги та укладення договорів оренди житла, відновлення втрачених документів.
У перші місяці був шквал питань щодо правил перетину кордону, звільнення від мобілізації. Згодом найбільше питань надходило про відстрочку від мобілізації, вручення повісток, про постановку на військовий облік та проходження ВЛК.

Зліва направо: Інна Колесник , Соломія Зінець-Мацишин та адміністраторки гарячої лінії “Вулика Змістів” Леся Кобилецька та Марія Амеліна за роботою.
Фото: ГО “Трикутник”.

Уже влітку особливо часто зверталися щодо сімейних питань одруження, розлучення, стягнення аліментів) та оформлення спадщини, а також врегулювання трудових відносин (звільнення дистанційно, оформлення простою чи відпустки на 90 днів тощо).
Далі з’являлися запити від ВПО на супровід у суді, на встановлення фактів смерті чи народження, запити на подачу документів на компенсацію за зруйноване чи пошкоджене майно. Маємо кейси супроводу питань бронювання працівників підприємствами, а також питання, повʼязані з державною підтримкою релокації бізнесу, отримання грантів на ведення власної справи.
А під кінець 2022 року почастішали звернення за консультаціями стосовно норм військового права та врегулювання питань оскарження дій командування чи висновків ВЛК, встановлення статусу УБД, допомоги членам сімей учасників бойових дій та подібні.

Консультації для ВПО у “Вулику Змістів”. Фото: ГО “Трикутник”.

Допомога шукачам роботи та релокованому бізнесу

Дуже велику роботу команда «Вулика Змістів» провела у сфері правопросвітництва та навчання юридичній грамотності в громаді, а також адвокації питань ВПО та релокації бізнесу. Ми співпрацювали з міською радою на створеній ними Платформі допомоги ВПО — це своєрідний хаб, де можна було протягом квітня-червня отримати оперативні відповіді на нагальні питання. «Вулик» і там консультував.

Приблизно з червня 2022 року ми розпочали збирати запити щодо необхідності допомоги в пошуках роботи. Виявили великий інтерес серед бенефіціарів, тому стали напрацьовувати інноваційні в цьому питанні підходи, які б могли покращити процес працевлаштування. Мережа правового розвитку долучилася до такої роботи, і ми протягом трьох місяців разом із фахівцями з HR та інструментами сервіс-дизайну, з дослідженнями та у співпраці з Центром зайнятості, бізнесом і шукачами роботи розробили покращений механізм пошуку роботи саме в контексті воєнного стану та з фокусом на ВПО.

Окремим проєктом тривалий час була робота з релокованим бізнесом. Наші юристи консультували як на стадії планування релокації, так і супроводжували процес адаптації на місці. Проводили й онлайн консультації, і вебінари для широкого кола осіб, і офлайн заходи.

«Вулик» простір, дружній до всіх

Вже понад два місяці ми успішно реалізовуємо кілька проєктів у співраці з трьома організаціями щодо покращення дозвілля діток та неформальної освіти для них. Це — різні майстер-класи, танці, йога, ігри, відвідування виставок та розваг. Триває облаштування окремого приміщення «Простору, дружнього до дитини» із меблями, комп’ютерною технікою та іграшками, яке функціонуватиме на постійній основі у громаді завдяки фінансуванню від ГО «Стан». Долучили до цієї роботи чотирьох фахівчинь, які є ВПО, що вже свідчить про вдалий результатом нашої місії.

Корисні активності для дітей у “Вулику”. Фото: ГО “Трикутник”.
“Простір, дружній до дитини”. Фото: ГО “Трикутник”.

Останнім часом побільшало запитів від жінок ВПО, які приходять у наш «Вулик» за психологічною допомогою та на групову терапію. Такий запит говорить про довіру до нас, адже людям важко відкритися незнайомцям. Реалізовуємо проєкт, спрямований на допомогу саме жінкам, які постраждали від домашнього насилля, ведемо просвітницьку роботу.

Всі активності й не описати. Можна також виділити роботу з молоддю та підлітками, тренінги з юридичної грамотності, курси домедичної допомоги, заходи з культурно-історичного спрямування, квартирники…

Захід для молоді у “Вулику” Фото: ГО “Трикутник”.

Гуманітарний напрям не зупиняється

Гуманітарний напрям не перестає працювати, звісно ні на день. Місцеві вже також довіряють нашій команді, тому знають, що всі пожертвувані ними речі дійсно підуть за призначенням — і переселенці матимуть меблі, посуд, побутові прилади, книги, техніку чи їжу.

«Вулик Змістів» — чи не єдиний у громаді, хто регулярно здійснює адресну доставку гуманітарної допомоги у віддалені місця проживання ВПО та людям, які не мають змоги прийти за нею. Це дуже ресурсозатратно, тому ми завжди раді підтримці в цьому напряму. З роздачею «гуманітарки» нам завжди допомагають місцеві партнери — ГО «Сила громади». А коли отримуємо від благодійних організацій окремі набори з продуктами та побутовою хімією, тоді у нас насправді шумно, як у вулику, адже по допомогу приходять сотні ВПО.

Гуманітарна допомога для переселенців. Фото: ГО “Трикутник”.
Гуманітарна допомога для переселенців. Фото: ГО “Трикутник”.
Черга до Платформи допомоги ВПО, м. Коломия, квітень 2022 р.
Фото: ГО “Трикутник”.

«Всі наші активності відповідь на запити переселенців»

Таким чином, станом на зараз ми працюємо хоча і у двох базових, та загалом — у 8 різних напрямах. І основною метою бачимо створення для ВПО у приймаючій громаді гідних, недискримінаційних умов проживання, які допоможуть їм легко адаптуватися та соціалізуватися.

Розумієте, спочатку люди ні про що не думали, окрім як поселитися і перечекати війну. Згодом, на жаль, стало очевидним, що воєнні дії затягуються надовго, багато хто втратив дім і не має куди повертатись, окупація територій триває —і переселенці почали обживатися на новому місці. Дехто знайшов роботу і потребує консультацій щодо того, як звільнитися з попередньої, почастішали питання оформлення дітей в навчальні заклади, переведення з попередніх.
Крім того, люди просто хочуть спілкування. Тому ми створили щопонеділкове «Мовне коло», на якому вчителька української мови цікаво розповідає та навчає тих, хто виявив бажання перейти на українську і зануритися у правила мовлення.

Психологічні групові зустрічі, коворкінги між бізнесом та шукачами роботи — у «Вулику» постійно щось відбувається. І ці активності не надумані — вони є відповіддю на запити людей, які є переселенцями в Коломийській громаді. Так, приміром, якщо раптом завтра ВПО прийдуть до нас із пропозицією допомогти їм із відкриттям пекарні чи освітнього закладу — ми шукатимемо ресурси, щоб їм допомогти.

Захід для ВПО “НЕвечірка”. Фото: ГО “Трикутник”.

На 2023 рік у нас, звісно, пріоритетом залишається адміністрування гарячої лінії «Вулика Змістів» — саме через неї і через консультування та живе активне спілкування з переселенцями ми маємо змогу оперативно реагувати на виклики, з якими стикаємося в цей нелегкий воєнний час. Плануємо ширше розвивати напрям юридичного консультування та правопросвітництва, роботу з бізнесом та шукачами роботи. Планів у нас багато. Ми завжди відкриті до співпраці та нових ідей.

* Соціальна ініціатива «Вулик Змістів» впроваджується за підтримки Мережі правового розвитку у трьох громадах Івано-Франківської, Львівської та Вінницької областей. Усі вони допомагають ВПО знайти нову домівку або хоча б тимчасовий прихисток, вирішити нагальні потреби облаштування, адаптуватися та соціалізуватися в новій громаді.

Читайте також:

Виклики об’єднують: як «Вулики Змістів» допомогли вже півтисячі родин переселенців

Як «Вулик Змістів» допомагає переселенцям на Івано-Франківщині, Львівщині, Вінниччині

На Івано-Франківщині активісти допомагають переселенцям знайти житло, відновити бізнес і не тільки


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×