Виправлення у лікарняному – не привід позбавляти людину виплат
Дата публікації: 27.11.2018
Автор: Громадська платформа
Однієї консультації вистачило чоловіку з Луганщини, аби захистити свої трудові права. За допомоги юристів Сєвєродонецького офісу Мережі правового розвитку він підвищив рівень правової обізнаності, «мирно» довів, що виданий йому лікарняний лист є дійсним та отримав повну компенсацію за період хвороби.
Дмитро працює на приватного підприємця. Нещодавно захворів на ГРВІ, звернувся до сімейного лікаря, який відкрив йому лікарняний. Чоловік одужував удома протягом тижня: з понеділка по суботу включно. Наступного понеділка вийшов на роботу, надав бухгалтеру лікарняний. Але в обід його викликали до керівництва і сказали, що його лікарняний недійсний, оскільки в ньому забагато виправлень. Відтак за тиждень, протягом якого Дмитро хворів, йому не заплатять.
Таку історію розповів юристам Офісу при громадській організації «Громадська платформа» мешканець Луганщини. Він пояснив, що, дійсно, в лікарняному було 2 виправлення, але у поліклініці йому сказали, що це допустимо, і такий документ на підприємстві мають прийняти.
Тепер Дмитро прагнув довести керівництву, що він насправді хворів, що його лікарняний є дійсним, захистити свої права та отримати оплату в повному обсязі.
Юристка Офісу Олена Полєтаєва проконсультувала чоловіка і пояснила наступне:
- Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
- Також в Україні діє Кодекс законів про працю, Закон України від 14.10.1992 за № 2694-ХII «Про охорону праці», які гарантують право на охорону праці працівника.
- В Україні існує Державна інспекція з питань праці, на яку покладений обов’язок контролювати виконання трудового законодавства. (Указ Президента України від 06.04.2011р. № 386/2011).
- Лист непрацездатності є бланком суворої звітності. Згідно п.4.5 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності від 03.11.2004 р. за № 532/274/136-ос/1406, у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності». На бланку лікарняного дозволяється не більше двох виправлень.
Таким чином, лікарняний Дмитра – дійсний, адже у ньому всього два виправлення. Відтак, якщо керівництво підприємства, де працює чоловік, не припинить незаконні дії та не виплатить йому кошти в повному обсязі, він може звернутися зі скаргою до контролюючих органів або безпосередньо до суду.
Дмитро обговорив із керівництвом непорозуміння, що сталося між ними, аргументував свою правоту законодавчою базою, яку навів йому юрист – і відстояв свої інтереси. Лікарняний у нього прийняли, гроші виплатили в повному обсязі.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.