Взяв аванс і зник: суд стягнув із підприємця 44 тисячі гривень за невиконане замовлення
Дата публікації: 09.04.2020
Автор: БМГО «Правова єдність»
Мешканця Київщини ошукав недобросовісний підприємець: взяв чималий аванс за виготовлення та встановлення металопластикових вікон – і зник. Понад рік чоловік намагався шукати правди самотужки, і зрештою звернувся по безоплатну правову допомогу до Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку. Виконавця робіт вдалося притягнути до відповідальності через суд. Успішна історія юристів Офісу при громадській організації «Правова єдність» показова ще й тим, що містить докладні правові роз’яснення щодо подібних ситуацій.
Пан Сергій з Білої Церкви ще понад рік тому, у березні 2019-го, уклав із фізичною особою-підприємцем договір купівлі-продажу про виготовлення та доставку метало-пластикових вікон на загальну суму 38 тис 844 грн. Відповідно до договору, покупець мав сплатити аванс за роботи на розрахунковий рахунок продавця у розмірі не менше, ніж 70-100% від загальної суми договору, що склало у сумі 30 тис грн. Це пан Сергій підтвердив товарним чеком.
Продавець зобов’язався почати роботи з виготовлення конструкцій після отримання авансу та зробити їх протягом 15-20 робочих днів. Однак умов договору не виконав.
Із квітня 2019 року замовник неодноразово телефонував продавцеві, але отримував лише обіцянки: буцімто найближчим часом, а саме упродовж 2 тижнів вікна виготовить і доставить. Однак через два тижні продавець і зовсім зник: його телефон був вимкнений – не стало ні зв’язку, ні замовлення.
Юристка Офісу Людмила Власенко роз’яснила пану Сергію, як діяти в цій ситуації, порадила звертатися до суду і склала позовну заяву «Про стягнення (повернення) грошових коштів».
Пояснює юрист
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 693 Цивільного кодексу України визначено: якщо договором встановлений обов’язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст. 698 Цивільного кодексу України, визначено, що за договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов’язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов’язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов’язується прийняти товар і оплатити його.
Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Відповідно до ст. 704 Цивільного кодексу України, якщо договір роздрібної купівлі-продажу укладено з умовою про доставку товару покупцеві, продавець зобов’язаний у встановлений договором строк доставити товар за місцем, указаним покупцем, а якщо місце передання товару покупцем не вказане, то за місцем проживання фізичної особи-покупця або місцезнаходженням юридичної особи-покупця.
Відповідно до вимог статті 3 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа вправі в порядку, встановленому законом, звернутись до суду за захистом порушеного або оспорюваного права чи законного інтересу.
Відповідно ч.1, ч.2, ч.3 п.4 ст.18 Закону України «Про захист прав споживачів», зазначено, що продавець (виконавець, виробник) не повинен включати у договори із споживачем умови, які є несправедливими. Умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов’язків на шкоду споживача. Несправедливими є, зокрема, умови договору про надання можливості продавцю (виконавцю, виробнику) не повертати кошти на оплату, здійснену споживачем, у разі відмови споживача укласти або виконати договір, без встановлення права споживача на одержання відповідної компенсації від продавця (виконавця, виробника) у зв’язку з розірванням або невиконанням ним договору.
Сплата виконавцем неустойки (пені), встановленої в разі невиконання, прострочення виконання або іншого неналежного виконання зобов’язання, не звільняє його від виконання зобов’язання в натурі.
Відповідно до договору купівлі-продажу, при затримці строків виконання робіт із виготовлення конструкцій за вини продавця понад строк, визначений сторонами даного договору, продавець сплачує покупцеві штраф у розмірі 0,17 % від вартості таких робіт за даним договором – за кожен випадок порушення.
Варто зазначити, що у даному випадку сума пені склала 14 тис 520 грн.
В результаті позовну заяву пана Сергія «Про стягнення (повернення) грошових коштів» суд задовольнив. Із підприємця стягнуть на користь замовника 30 тис грн за непоставлений товар та 14 тис 520 грн неустойки – тобто загалом 44 тис 520 грн. Окрім цього відповідач заплатить державі 840 грн 80 коп судового збору.
Посилання на рішення суду: http://reyestr.court.gov.ua/Review/87925659
P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та правоспроможна громада».
Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».
Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.